null

Marian Turski

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Marian Turski

 
Marian Turski


Urodził się w 1926 r. w Druskiennikach jako Mosze Turbowicz. Miał 14 lat, kiedy trafił do łódzkiego getta, gdzie działał w podziemnej organizacji „Lewica związkowa”. Jednym z ostatnich transportów w 1944 r. wywieziony został do obozu Auschwitz-Birkenau. Tam Niemcy zamordowali jego ojca i brata. W 1945 r. przeżył dwa marsze śmierci więźniów:w styczniu – z Auschwitz do Buchenwaldu, w kwietniu – z Buchenwaldu do Theresienstadt, gdzie 9 maja w stanie bliskim agonii doczekał wyzwolenia przez Armię Czerwoną. Po zakończeniu II wojny światowej zamieszkał w Warszawie. Ukończył historię i zajął się dziennikarstwem. W 1958 r. rozpoczął pracę w tygodniku „Polityka”, w którym od 60 lat kieruje działem historycznym.
Do niewątpliwie największych jego zasług na rzecz utrwalania historii Warszawy i jej mieszkańców, Polaków i Żydów, należy wieloletnia praca nad powstaniem na Muranowie Muzeum Historii Żydów Polskich „POLIN”. Działał na rzecz powstania tej niezwykłej instytucji kultury na mapie Stolicy, Polski i świata, jako przewodniczący (obecnie wiceprzewodniczący) Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny. Przewodniczył Radzie Muzeum „POLIN” bezpośrednio po jej powstaniu. Zasiada we władzach: Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej, Międzynarodowej Radzie Oświęcimskiej, Radzie Miejsca Pamięci Wannsee-Konferenz. Jest wiceprezydentem Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego. 
Odznaczony: Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, francuskim Krzyżem Oficerskim Legii Honorowej oraz Wielkim Krzyżem Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. 

Honorowy Obywatel Miasta Stołecznego Warszawy od 1 marca 2018 r. 
Tytuł nadany uchwałą Rady m.st. Warszawy Nr LXII/1663/2018 

>> english version


fot. Maja Nowak


19 kwietnia 2018 r., z okazji 75. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, odbyła się uroczysta, LXIV Sesja Rady m.st. Warszawy. Podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie, Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska i Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, wręczyły Pani Halinie Birenbaum, Pani Krystynie Budnickiej i Panu Marianowi Turskiemu oznaki Honorowego Obywatela.
 Wymagania techniczne
Aby obejrzeć nagranie, należy posiadać program Windows Media Player w wersji 9.0 lub nowszej. Dla systemów Linux i pochodnych (w tym MacOS i inne) zalecany jest program MPlayer z aktualnymi kodekami.

Uwaga
W przypadku problemów z wyświetlaniem obrazu (np. odwrócony lub przebarwiony obraz) prosimy o odświeżenie strony. Problem wynika z zainstalowanych kodeków na komputerze użytkownika.

Jeżeli transmisja nie uruchomiła się automatycznie, kliknij na poniższy link:

>> Uruchom nagranie