Margaret Susan (Sue) Ryder, (ur. 3 lipca 1923 r. w Leeds, zm. 2 listopada 2000 r. w Bury St Edmunds)
Honorowa Obywatelka Warszawy od kwietnia 1993 roku.
Tytuł nadany uchwałą Rady m.st. Warszawy Nr XLII/244/93 z dnia 1 marca 1993 roku.
Działaczka charytatywna.
Po wybuchu II wojny światowej wstąpiła do First Aid Nursing Yeomarny (FANY), brytyjskiej pomocniczej służby wojskowej kobiet, skąd wkrótce została przeniesiona do polskiej sekcji Special Operations Executive (Kierownictwo Operacji Specjalnych) - jej zadaniem było zapewnienie opieki cichociemnych.
Dziedziczka fortuny, cały swój majątek przeznaczyła na pomoc ofiarom wojny, w tym więźniom obozów nazistowskich oraz osobom skazanym na śmierć. Podjęła się także organizowania pomocy humanitarnej dla Polski. W 1953 r. założyła Sue Ryder Foundation, która miała się stać żywym pomnikiem ofiar wojny i bezimiennych bohaterów, także przyjaciół założycielki - cichociemnych. Fundacja zajęła się wznoszeniem tzw. Domów Sue Ryder, szpital, hospicjów i domów opieki, które powstały na całym świecie, z czego 30 w Polsce. Po upadku komunizmu i apelu opublikowanym w dzienniku "The Daily Telegraph" zebrała 40 000 funtów na pomocy dla naszego kraju, a w roku 1991 założyła niezależną Fundację Sue Ryder w Polsce.
Jest autorką dwóch autobiograficznych książek, Honorową Obywatelką Konstancina-Jeziorny i Gdyni. Jej imię noszą skwery w Gdyni i Warszawie oraz ulica w Konstancinie. Trwają starania o wszczęcie procesu beatyfikacyjnego zarówno Sue Ryder, jak i jej męża, brytyjskiego bohatera wojennego i działacza charytatywnego, Lord Cheshire.
Przyznano jej tytuł doktora honoris causa Uniwersytetów w Liverpoolu, Exeter, Essex, Reading, Leeds, Kent, Londynie i Cambridge.
Otrzymała m.in. Order Imperium Brytyjskiego i tytuł para Anglii przyjmując za swoją siedzibę Warszawę (Baroness Ryder of Warsaw), oraz Medal "Polonia Mater Nostra Est".