null

Krystyna Gucewicz-Przybora z Odznaką Honorową Zasłużonego dla Warszawy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Na pierwszym planie Wiceprzewodniczący Rady Sławomir Potapowicz przypina do ubrania Zasłużonej Odznakę Honorową Zasłużonego dla Warszawy. Na drugim planie klaszczą aktorzy "Ostrego Dyżuru Poetyckiego".

28 stycznia 2024 roku na Dużej Scenie Teatru Narodowego z rąk Sławomira Potapowicza, Wiceprzewodniczącego Rady m.st. Warszawy, Odznakę Honorową Zasłużonego dla Warszawy otrzymała Krystyna Gucewicz-Przybora. Wręczenie odbyło się przed "Ostrym Dyżurem Poetyckim" - cyklicznie organizowanym spotkaniem z poezją, którego pomysłodawczynią jest Zasłużona.

Krystyna Gucewicz-Przybora 

Krystyna Gucewicz-Przybora ps. Ewa Mińska jest dziennikarką, krytyczką sztuki, satyryczką, recenzentką teatralną oraz reżyserką. Autorka scenariuszy widowisk teatralnych, programów telewizyjnych oraz filmów. Wykładowczyni na uniwersytecie, poetka i pisarka.
Była szefową działu kulturalnego “Expressu Wieczornego”, współpracowała z tygodnikiem “Kulisy”, była zastępczynią redaktora naczelnego “Forum Rozrywki”. W “Szpilkach” pisała felietony, była też szefową działu kulturalnego. Zajmowała się programem telewizyjnym “Wieczór z Alicją” w TVN, “Na stojaka” w HBO. Aktualnie prowadzi czwartkową audycję “Podwieczór” w Radiu Józef 96,5 FM, w której rozmawia z gwiazdami kultury. Jest pomysłodawczynią Ostrych Dyżurów Poetyckich “pełnionych” w Teatrze Narodowym, z których dochód przeznaczany był m.in. na rzecz Domu Artystów w Skolimowie.

Wydała kilka tomów poetyckich: Z miłości, Ave Maria, Łzy ptaka, Kocham Cię: wiersze kardiologiczne, Poeta odchodzi, Przytul mnie: tabletki na miłość, Serce na smyczy: wiersze nieprzytomnie miłosne, Nagie wiersze. Jest również autorką prozy: “Kto jest kim, czyli jak się kochają”, “Dlaczego się kochają, czyli życie na różowo”, “Zamach na Zamachowskiego”, “Pogrzeb wróbla”, “Z miłości”, “Jeszcze wczoraj miałam raka”, “Notes Krystyny Gucewicz, czyli Foltyn w śmietanie”.

W 2008 roku otrzymała Brązowy Medal “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Uhonorowana nagrodami: Nagrodą im. Witolda Hulewicza oraz Nagrodą im. Karoliny Beylin. 

Na pierwszym planie Wiceprzewodniczący Rady Sławomir Potapowicz, na scenie, przemawia przez mikrofon. Na drugim planie są aktorzy "Ostrego Dyżuru Poetyckiego".
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Na pierwszym planie Wiceprzewodniczący Rady Sławomir Potapowicz, na scenie, przemawia przez mikrofon. Na drugim planie znajduję się widownia.
Na pierwszym planie Wiceprzewodniczący Rady Sławomir Potapowicz wręcza Zasłużonej certyfikat Zasłużonego dla Warszawy. Na drugim planie klaszczą aktorzy "Ostrego Dyżuru Poetyckiego".
Na pierwszym planie Krystyna Gucewicz-Przybora, na scenie, przemawia przez mikrofon. Na drugim planie zasiada Wiceprzewodniczący Rady Sławomir Potapowicz wraz z aktorami "Ostrego Dyżuru Poetyckiego".