null

Konferencja prasowa 79. rocznicy Powstania Warszawskiego

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Apel do mieszkańców Warszawy wzywa do godnego uczczenia godziny "W" w 79. rocznicę Powstania Warszawskiego. W corocznej konferencji prasowej uczestniczył Wiceprzewodniczący Rady m.st. Warszawy Sławomir Potapowicz.

We wtorek, 25.07.23 r., apel podpisali Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy, Sławomir Potapowicz, Wiceprzewodniczący Rady m.st. Warszawy, Halina Rogozińska, Powstańczyni Warszawska, Jerzy Mindziukiewicz, Wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich, Jan Ołdakowski, Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Janusz Komorowski, Członek Prezydium Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

1 sierpnia o godz. 17.00 w Warszawie zawyją syreny. Miasto w godzinę "W" zatrzyma się na symboliczną minutę, w geście najwyższego szacunku i pamięci o Powstaniu. Apelujemy do mieszkanek i mieszkańców stolicy, do naszych gości, do odwiedzających Warszawę turystów, by dołączyli do tego hołdu. Zatrzymajcie się w samochodach, przystańcie na chwilę na chodnikach czy na ścieżkach rowerowych. Bądźmy razem w tym niezwykłym momencie!

Oddajmy cześć Bohaterkom i Bohaterom Powstania. Zarówno żołnierzom, jak i cywilom, tym, którzy stanęli do walki oraz niewinnym ofiarom. Cześć Ich Pamięci!

Jesteśmy pełni szacunku i wdzięczności dla tych, którzy przetrwali czas walki, przeszli lata stalinowskich prześladowań i pogardy ze strony władz PRL. Są dzisiaj z nami i jak zawsze spotkamy się w miejscach pamięci, przy pomnikach i na cmentarzach.

Z każdym rokiem coraz ważniejsze staje się przekazanie kolejnym pokoleniom powstańczych tradycji i pamięci o Powstaniu Warszawskim. Mówmy o wartościach, w imię których walczyli Powstańcy i Powstanki, mówmy o tym, jak szczerze i w sposób godny czcić rocznicę tego bohaterskiego, patriotycznego zrywu. Niech Warszawa co roku w godzinę "W" zatrzymuje się w hołdzie dla swoich Bohaterów.

Wiceprzewodniczący Sławomir Potapowicz podkreślił znaczenie uhonorowania Bohaterek i Bohaterów oraz opisał zaangażowanie Rady m.st. Warszawy w obchody rocznicy Powstania – w tym organizację Uroczystej Sesji Rady, na której wręczone zostaną Nagrody m.st. Warszawy oraz przyznane zostaną oznaki godności Honorowego Obywatelstwa. Wspomniał, że niektórzy z laureatek i laureatów, a także jeden z Honorowych Obywatelów – Juliusz Kulesza, to uczestnicy wydarzeń sierpnia 1944 roku.

Zobacz galerię (5 zdjęć)