null

Juliusz Kulesza

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Anna Stupnicka-Bando ubrana w jasną koszulę w białe pasy
fot. Fryderyk M. Nowak

Juliusz Kulesza – Żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, grafik, historyk i miłośnik piłki nożnej. Już od czasów przedwojennych wierny kibic drużyny Polonia Warszawa. Odebrał solidne przedwojenne wykształcenie nasycone duchem patriotycznym. Przez całe życie związany z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych. Pracował w niej jego ojciec, a on sam nie tylko odbył tam praktyki, ale także wytrwale bronił jej gmachu podczas Powstania. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji.

Od drugiego dnia Powstania Warszawskiego do 26 sierpnia 1944 r., wraz z oddziałem Armii Krajowej PWB/17/S (Podziemna Wytwórnia Banknotów), początkowo jako łącznik, a potem strzelec „Julek” brał udział w walkach o kompleks PWPW przy ul. Sanguszki i Rybaki. Jego dowódcą był kapral Roman Marchel „Rom”. Po kapitulacji Powstania wyszedł z Warszawy wraz
z ludnością cywilną, a następnie trafił do Dulagu 121 w Pruszkowie, z którego uciekł dwukrotnie.

W 1945 r. Juliusz Kulesza zamieszkał w Łodzi, gdzie zdał maturę w Liceum Ogólnokształcącym im. Gabriela Narutowicza.
W 1948 r. wrócił do Warszawy i rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Warszawie (od 1950 r. noszącej nazwę Akademia Sztuk Pięknych). Po uzyskaniu dyplomu w pracowni Tadeusza Kulisiewicza w 1954 r. rozpoczął pracę jako projektant grafiki wydawniczej. Przez ponad 30 lat zrealizował około ośmiuset projektów, które ukazały się w druku.
W latach 1956-1958 należał do grupy artystycznej „Korekta". Wstąpił do Związku Polskich Artystów Plastyków, uczestniczył
w wielu wystawach krajowych i zagranicznych, kilkakrotnie również prezentował swoje prace indywidualnie. W latach 1966-1972 pracował jako grafik dla telewizyjnego magazynu „Refleksje”. Prowadził także zajęcia pt.: „Grafika współczesnej prasy" ze studentami wydziału dziennikarskiego Uniwersytetu Warszawskiego.

Od wielu lat Pan Juliusz Kulesza zajmuje się propagowaniem wiedzy oraz pamięci o Powstaniu Warszawskim, traktując to jako kontynuację służby powstańczej. Efektem jego zaangażowania jest kilkanaście książek o tematyce powstańczej i okupacji hitlerowskiej oraz wiele haseł do Encyklopedii Powstania Warszawskiego. Pierwszą książkę na ten temat - „Z Tasiemką na czołgi”  - wydał w 1979 r. Dokumentuje ona wydarzenia, w których uczestniczył w sierpniu 1944 r. 

Był kilkakrotnie wyróżniany i nagradzany za wkład w utrwalanie pamięci historycznej oraz przekazywanie jej następnym pokoleniom. W maju 2015 r. otrzymał tytuł Kustosza Pamięci Narodowej przyznawany przez Instytut Pamięci Narodowej. Opublikowana w 1996 r. (wspólnie z Robertem Bieleckim) książka „Przeciw konfidentom i czołgom”, opowiadająca o oddziale 993/W, który zajmował się wykonywaniem wyroków na zdrajcach i Niemcach, uhonorowana została nagrodą „Nike”. Wydany w 2015 r. książkowy portret miejsca, w którym spędził dzieciństwo „Sen o Rybakach” doczekał się wyróżnienia w konkursie im. Hanny Szwankowskiej Varsaviana 2014/2015.

Pan Juliusz Kulesza był wielokrotnie odznaczany, m.in. Krzyżem Walecznych, Krzyżami Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. 

W roku 2018 otrzymał awans do stopnia kapitana Wojska Polskiego.

Honorowy Obywatel Warszawy od 6 lipca 2023 r.
Tytuł nadany uchwałą Rady m.st. Warszawy Nr LXXXIV/2726/2023

>> english version