null

Jubileusz 150-lecia Społem

Drukuj otwiera się w nowej karcie

27 września br. odbyła się uroczystość z okazji Jubileuszu 150-lecia Społem Warszawskiej Spółdzielni Spożywców Śródmieście. Z tej okazji Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy przesłała na ręce Anny Tylkowskiej, prezes Zarządu Społem WSS Śródmieście i Cecylii Przedpełskiej, przewodniczącej Rady Nadzorczej list gratulacyjny. Podczas uroczystości odbywającej się pod honorowym patronatem Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego, Radę m.st. Warszawy w imieniu przewodniczącej Ewy Malinowskiej-Grupińskiej, reprezentowała Aleksandra Gajewska, wiceprzewodnicząca Rady m.st. Warszawy. Na jubileuszu byli także obecni: Renata Kaznowska - zastępca Prezydent m.st. Warszawy, Aleksander Ferens - burmistrz dzielnicy Śródmieście oraz stołeczny radny Jarosław Szostakowski.        

Szanowna Pani Prezes, Szanowna Pani Przewodnicząca,

chciałabym złożyć najserdeczniejsze gratulacje i życzenia z okazji Jubileuszu 150-lecia Społem Warszawskiej Spółdzielni Spożywców Śródmieście.

Nie zdarza się często, aby firma działała nieprzerwanie od 1869 roku po dziś dzień,
a na pewno nie jest to dziełem przypadku. Przetrwanie tak burzliwych czasów jak druga połowa XIX i XX wieku to wyczyn godny podziwu. Zabory, wojny i powojenna odbudowa, kryzysy, reformy związane ze zmianą ustrojową – temu wszystkiemu sprostał Śródmiejski Społem – najstarsza firma handlowa w Polsce.
Historia WSS Śródmieście nie jest jednak tylko opowieścią o dobrze zarządzanej firmie. O jej celach mówił podczas poświęcenia i otwarcia gmachu Społem pierwszy prezes Związku Społem, późniejszy prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Stanisław Wojciechowski, który podkreślał, że „…Związek (…) nie jest tylko przedsiębiorstwem handlowym, on jest instytucją społeczną”. Ma on służyć „dobru powszechnemu”, przeprowadzając „zasadę sprawiedliwości, uczciwości i porządku”.  Jest on „owocem dobrze pojętej idei solidarności”.

Spółdzielnia nie przestaje się zmieniać, by sprostać wyzwaniom XXI wieku. Jestem przekonana, że będzie się nadal rozwijać, dobrze służąc Warszawiakom. Życzę tego serdecznie Kierownictwu oraz wszystkim Pracownikom i Członkom Spółdzielni.

Ewa Malinowska-Grupińska
Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy

 

DSC_0237_kadr_Custom.JPG
Zobacz galerię (5 zdjęć)
DSC_0249_kadr_Custom.JPG
DSC_0215_kadr_Custom.JPG
DSC_0255_kadr_Custom.JPG
DSC_0264_kadr_Custom.JPG