null

Jerzy Waldorff

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Jerzy Waldorff

Jerzy Waldorff, (ur.4 maja 1910 r. w Warszawie, zm. 29 grudnia 1999 r. w Warszawie)

Tytuł nadany uchwałą Rady m.st. Warszawy Nr XXX/170/92 z dnia 13 kwietnia 1992 roku.
Honorowy Obywatel Warszawy od kwietnia 1992 roku.

Pisarz, publicysta, krytyk muzyczny i działacz społeczny, twórca Społecznego Komitetu Opieki na rzecz Ochrony Starych Powązek.

Po zdaniu matury Gimnazjum im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu ukończył prawo na Uniwersytecie Poznańskim oraz tamtejsze Konserwatorium Muzyczne. W latach 1936-1939 był recenzentem muzycznym "Kuriera Porannego" i "Prosto z Mostu". W czasie okupacji działał w konspiracji w Warszawie.

Po 1945 r. związał się z tygodnikiem "Przekrój", był felietonistą tygodników "Świat" i "Polityka", redaktorem, komentatorem muzycznym Polskiego Radia, autorem ponad 20 książek. Wyróżniał się ogromnym zaangażowaniem w działalność na rzecz ochrony zabytków i świadectw przeszłości. Zainicjował powstanie Muzeum Karola Szymanowskiego w Zakopanem i Muzeum Teatralnego w Warszawie. Współorganizował, odbywający się w odrestaurowanym jego staraniem pałacu książąt Radziwiłłów w Antoninie koło Ostrowa Wielkopolskiego, Międzynarodowy Festiwal "Chopin w Barwach Jesieni".

W połowie lat 70. założył Społeczny Komitet Opieki na rzecz Ochrony Starych Powązek. Dzięki jego wielkiej aktywności oraz włączeniu do akcji wielu znanych osobistości świata kultury i mediów Komitetowi udało się uratować przed zniszczeniem około tysiąca najcenniejszych, zabytkowych rzeźb. Do dziś corocznie 1 listopada na Powązkach odbywa się kwesta na rzecz ochrony zabytków tej najstarszej warszawskiej nekropolii.

Należał do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W latach 1988-1990, a także po 1990 r. był członkiem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Na budynku przy ul. Koszykowej widnieje poświęcona mu tablica.

Za Zasługi dla kultury polskiej został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał także Nagrodę Kisiela. 

>> english version