null

Jerzy Owsiak

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Jerzy Owsiak - fot. Łukasz Widziszowski

Jerzy Owsiak (ur. 6 października 1953 r. w Gdańsku)

Honorowy Obywatel m.st. Warszawy od czerwca 2014 r.
Uchwała Rady m.st. Warszawy Nr LXXXIII/2105/2014 

Dziennikarz radiowy i telewizyjny, autor audycji muzycznych, twórca Przystanku Woodstock, pomysłodawca, założyciel i prezes zarządu Fundacji „Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”.

W wieku ośmiu lat wraz z rodzicami przeprowadził się do Warszawy, w której przed wojną mieszkała jego mama. Tu ukończył liceum ekonomiczne. Po maturze i nieudanych próbach dostania się na warszawską Akademię Sztuk Pięknych oraz na psychologię odbył zasadniczą służbę wojskową, a następnie pracował jako pielęgniarz, co umożliwiło mu zdobycie wiedzy m.in. z zakresu psychoterapii (posiada uprawnienia psychoterapeuty).

Przez znajomych muzyków został zaproszony do Rozgłośni Harcerskiej, gdzie zadebiutował w 1986 r. i szybko dał się poznać jako pełen nietuzinkowych pomysłów pasjonat. W tym czasie utrzymywał się z produkcji witraży, jednak jego głównym obszarem aktywności stawało się radio. W popularnej ,,Trójce’’ prowadził kilka audycji i tam właśnie po raz pierwszy zaapelował o pomoc w ratowaniu dzieci z wrodzonymi wadami serca.

W 1988 r., podczas Festiwalu Muzyki Rockowej w Jarocinie, przeprowadził pierwszy happening, rok później zorganizował pierwszy koncert. W grudniu 1991 r. rozpoczął realizację autorskich audycji telewizyjnych, nadawanych do 1994 r. Jego kolejne programy radiowe emitowane były w Programie I Polskiego Radia, w Radiu RMF FM, ponownie w ,,Trójce’’ (autorski program „Sie Kręci”) oraz w Esce Rock. W 1995 r. zorganizował po raz pierwszy Przystanek Woodstock, obecnie największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali muzycznych, który corocznie gości ponad półmilionową publiczność. Jest właścicielem i pomysłodawcą młodzieżowego kanału telewizyjnego Owsiak. TV, który prowadził do października 2010 r., od stycznia 2011 r. kieruje telewizyjnym portalem internetowym Kręcioła.TV.

Jego największym przedsięwzięciem jest założenie i kierowanie Fundacją „Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”, działającej w zakresie ochrony i ratowania zdrowia oraz życia osób chorych, szczególnie dzieci. Najbardziej znaną formą działalności fundacji jest coroczna, ogólnopolska, a ostatnio także europejska i polonijna impreza rozrywkowo-medialna o charakterze charytatywnym, zwana Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przez 22 lata działalności WOŚP zebrała prawie 170 milionów dolarów, za które kupiono nowoczesny sprzęt medyczny dla bardzo wielu polskich szpitali. Orkiestra i jej twórca stali się symbolem najpowszechniejszej i najbardziej rozpoznawalnej akcji charytatywnej w kraju.

Współautor „Listów do Owsiaka”, „Orkiestry Klubu Pomocnych Serc, czyli monologu-wodospadu Jurka Owsiaka”, „Przystanku Woodstock – historii Najpiękniejszego Festiwalu Świata” oraz autor książki „Róbta co chceta, czyli z sercem jak na dłoni – 20 lat grania”.

Jerzy Owsiak został odznaczony Krzyżem Kawalerskim oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

fot. Łukasz Widziszowski, archiwum WOŚP

>> english version