null

Janina Ochojska

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Janina Ochojska


Janina Ochojska

Urodziła się w Gdańsku, działaczka humanitarna, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej, astronom.

Ukończyła I Liceum Ogólnokształcące w Zabrzu. W 1980 roku została absolwentką astronomii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, do 1984 pracowała w Pracowni Astrofizyki PAN w Centrum Astronomicznym w Toruniu. Od końca lat 70. związana z opozycją demokratyczną, współpracowała z niezależną Biblioteką Społeczną Antoniego Stawikowskiego. Przystąpiła do „Solidarności”, po wprowadzeniu stanu wojennego zaangażowała się w dystrybucję wydawnictw drugiego obiegu, a także działalność lokalnego komitetu zajmującego się pomocą osobom represjonowanym i ich rodzinom.

Podczas pobytu we Francji w latach osiemdziesiątych była wolontariuszką Equi Libre – organizacji dostarczającej pomoc humanitarną dla Polaków. W 1984 roku ruszył stamtąd pierwszy transport leków do Polski  – wśród osób, które koordynowały rozdawanie darów w Polsce, znalazła się m.in. Janina Ochojska. Już w 1989 roku została zarejestrowana również Polska Fundacja EquiLibre, która zaczęła rozszerzać swoją pomoc również o inne kraje. W 1992 roku Janina Ochojska ruszyła z pierwszym transportem leków do Sarajewa. Po powrocie wystosowała apel do Polaków o pomoc dla ludności cywilnej Sarajewa. W efekcie jej apelu wyruszył transport z pomocą mieszkańcom oblężonego Sarajewa. W 1994 roku powstała Polska Akcja Humanitarna, której fundatorką i prezes Zarządu jest  Janina Ochojska. Organizacja ta od  początku swojej działalności udzieliła pomocy w 44 krajach i działa również na terenie Polski – od 1998 roku prowadzi program dożywiania Pajacyk, który wspiera dzieci w kraju i na świecie.

Janina Ochojska w latach 2009-2011 była członkiem Grupy Doradczej Centralnego Funduszu ds. Pomocy w Sytuacjach Kryzysowych ONZ. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień, otrzymała m.in.: tytuł „Kobiety Europy” przyznany przez Komisję Wspólnot Europejskich (1994), nagrodę Pax Christi International Peace Award (1995), nagrodę Fundacji im. Atsuhito Nakaty (1996), nagrodę im. ks. Józefa Tischnera (2006), Nagrodę Lecha Wałęsy (2010). Została odznaczona m.in.: Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Odznaką Honorową „Bene Merito” i Legią Honorową.


Honorowa Obywatelka Miasta Stołecznego Warszawy od 7 czerwca 2018 r. 
Tytuł nadany uchwałą Rady m.st. Warszawy Nr LXII/1872/2018 


>> english version

fot. Maja Nowak


31 lipca 2018 r., z okazji 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, odbyła się uroczysta, LXXI Sesja Rady m.st. Warszawy. Podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie, Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska i Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, wręczyły Pani Annie Jakubowskiej, Pani Janinie Ochojskiej, Pani Annie Przedpełskiej-Trzeciakowskiej i Panu prof. Wojciechowi Roszkowskiemu oznaki Honorowego Obywatela.
 Wymagania techniczne
Aby obejrzeć nagranie, należy posiadać program Windows Media Player w wersji 9.0 lub nowszej. Dla systemów Linux i pochodnych (w tym MacOS i inne) zalecany jest program MPlayer z aktualnymi kodekami.

Uwaga
W przypadku problemów z wyświetlaniem obrazu (np. odwrócony lub przebarwiony obraz) prosimy o odświeżenie strony. Problem wynika z zainstalowanych kodeków na komputerze użytkownika.

Jeżeli transmisja nie uruchomiła się automatycznie, kliknij na poniższy link:

>> Uruchom nagranie