null

Irena Sendlerowa

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Irena Sendlerowa fot. Filip Teodorowicz

Irena Sendlerowa (ur. 1910 r. - zm. 2008 r.)

Honorowy Obywatel Warszawy od maja 2007 roku
Uchwała Rady m. st. Warszawy Nr X/272/2007 z dnia 24 maja 2007 roku.
 

Pani Irena Sendlerowa z domu Krzyżanowska - (ur. 15 lutego 1910 - zm. 12 maja 2008), polska działaczka społeczna, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, odznaczona Orderem Orła Białego, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodą im. Jana Karskiego "Za Odwagę i Serce".

Urodzona w Warszawie. W czasie wojny pracowała w miejskim ośrodku pomocy społecznej. Pomagała Żydom długo przed powstaniem getta warszawskiego. W grudniu 1942 roku Rada Pomocy Żydom "Żegota" mianowała ją szefową wydziału dziecięcego.

Jako pracownik ośrodka pomocy społecznej miała przepustkę do getta, gdzie nosiła Gwiazdę Dawida, jako znak solidarności z Żydami. Współpracowała z polską organizacją pomocową, działającą pod niemieckim nadzorem i zorganizowała przemycanie dzieci żydowskich z getta, umieszczając je w przybranych rodzinach, domach dziecka i u sióstr katolickich w Warszawie, Turkowicach i Chotomowie. Aresztowana w 1943 przez Gestapo, była torturowana i skazana na śmierć. "Żegota" zdołała ją uratować, przekupując niemieckich strażników. W ukryciu kontynuowała dalej pracę nad ocaleniem żydowskich dzieci - uratowała ok. 2500 dzieci.

Po wojnie pracowała w wydziale opieki m.st. Warszawy. Współtworzyła domy dziecka i domy starców oraz dzienne pogotowia dla dzieci. Współpracowała m.in. z Polskim Czerwonym Krzyżem.

>> english version

fot. Filip Teodorowicz