null

Irena Santor

Drukuj link otwiera się w nowej karcie

Irena Santor fot. © Chris Niedenthal

Irena Santor (urodziła się w Papowie Biskupim)

Honorowa Obywatelka m.st. Warszawy od czerwca 2013 r.
Uchwała Rady m.st. Warszawy Nr LVII/1624/2013 z dnia 13 czerwca 2013 r.

Solistka zespołu „Mazowsze”, piosenkarka (mezzosopran), laureatka krajowych i międzynarodowych konkursów, wykonawczyni piosenek, z których bardzo wiele stało się przebojami.
Karierę zawodową rozpoczęła w 1951 r. w Państwowym Zespole Ludowym Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Z tych czasów pochodzi jej pierwszy wielki przebój „Ej, przeleciał ptaszek". W roku 1959 dokonała pierwszych nagrań i zadebiutowała jako solistka na estradzie. Udział w festiwalu sopockim w 1961 r. i zdobyte tam nagrody za wykonanie piosenek „Embarras” i „Walczyk na cztery ręce” rozpoczęły pasmo sukcesów indywidualnych; m.in. piosenką „Powrócisz tu” wygrała festiwal w Opolu, a w Sopocie zdobyła III-cią nagrodę. Kolejne lata to nieprzerwane występy, nagrania radiowe, płytowe i telewizyjne. Próbowała sił w kabarecie („U Kierdziołka”, „Wagabunda”), w teatrze (Ateneum, Syrena), w teatrze TV („Loteryja” do muzyki Stanisława Moniuszki) i w filmie („Przygoda z piosenką”). Zrealizowała wiele recitali telewizyjnych i programów radiowych.
W 1991 r. postanowiła zakończyć występy na estradzie i zająć się działalnością charytatywną oraz społeczną, sporadycznie tylko nagrywając dla radia i współpracując z telewizją. Oddała się pracy społecznej na rzecz Stowarzyszenia Polskich Artystów i Wykonawców Muzyki Rozrywkowej, którego przez prawie 10 lat, począwszy od 1994 r., była przewodniczącą. Choroba, która ją dotknęła, i szczęśliwe uporanie się z dolegliwościami w 2000 r. stały się bodźcem do wzięcia udziału w akcjach promujących profilaktyczne badania mammograficzne i cytologiczne. Zaangażowała się także w prace Polskiej Unii Onkologii. Ważną częścią aktywności laureatki była współpraca z fundacjami Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez barier” i Anny Dymnej „Mimo wszystko”. W roku 2009 wznowiła koncerty, występując od czasu do czasu w różnych miastach Polski.
W swoim bogatym repertuarze ma wiele piosenek będących „wizytówkami stolicy”, np.: „Jak przygoda, to tylko w Warszawie”, „Kamienne schodki”, „Maleńki znak”, „Małe mieszkanko na Mariensztacie”, „Na Francuskiej”, „Na prawo most, na lewo most”, „Pójdę na Stare Miasto” oraz „Warszawa, ja i ty”.
Została odznaczona m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, złoty medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, otrzymała także Bursztynowego Słowika za całokształt twórczości i Złotego Fryderyka.

fot. © Chris Niedenthal 

>> english version