null

Halina Birenbaum - Załsużona dla Warszawy

Drukuj otwiera się w nowej karcie

13 października 2015 roku odbyła się uroczystość wręczenia Pani Halinie Birenbaum - żydowskiej pisarce i poetce, wyróżnienia Zasłużony dla Warszawy. Wręczając odznaczenie Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska przekazała Zasłużonej podziękowania i słowa uznania za Jej wkład w udokumentowanie i upamiętnienie historii warszawskiego getta.

>> Halina Birenbaum - nota biograficzna 

Z wnioskiem o przyznania wyróżnienia Zasłużony dla Warszawy wystąpiło Stowarzyszenie Drugie Pokolenie – Potomkowie Ocalałych z Holokaustu. Przewodniczący Stowarzyszenia p. Jacek Młynarski w swym przemówieniu na cześć Zasłużonej podkreślił jak ważne w jej życiu były lata spędzone w stolicy (…) Warszawa jest dla Ciebie ważnym miastem spędziłaś tu swoje trudne, i w pewnych momentach tragiczne, dzieciństwo. Niespełna miesiąc przed twoimi 10. urodzinami twoja Warszawa się zmieniła. Tutaj zobaczyłaś ginących ludzi, płonące domy, doświadczyłaś bombardowania oraz ostrzału artyleryjskiego. A to był dopiero początek zła.

Wzruszona i szczęśliwa p. Halina Birenbaum podziękowała za przyznanie wyróżnienia. W bardzo poruszających słowach opowiedziała także o swoim dzieciństwie w Warszawie, przed i w czasie wojny, a także o tragicznych latach spędzonych w obozach: (…) Kiedy byłam już w obozie, kiedy siedziałam w barakach w Oświęcimiu, w tym błocie, w tym wszystkim co było nieludzkie, naprzeciw mnie było krematorium, wysoki ogień do nieba. Przede mną rampa, ludzie, pociągi, pociągi, pociągi, ogień z tych ludzi... Gdy patrzyłam na to Warszawa była tak daleko jak na innej planecie. Wtedy myślałam o Warszawie. O tym, żeby ją jeszcze kiedyś zobaczyć. Wierzyłam, że jeśli pewnego dnia wrócę do Warszawy, będę miała tam wszystko, tak jak kiedyś… Mamę, Ojca… Ale to było niemożliwe (…)

 

p. Halina Birenbaum, Zasłużona dla Warszawy
Zobacz galerię (4 zdjęć)
p. Halina Birenbaum, Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy p. Ewa Malinowska-Grupińska i p. Sławomir Paszkiet
p. Halina Birenbaum ze swoja wnuczką, Yael Birenbaum, która towarzyszy jej w podróży
p. Halina Birenbaum i prof. Dariusz Stola, dyrektor Muzeum Polin