null

Halina Birenbaum

Drukuj otwiera się w nowej karcie

 

Halina Birenbaum

Halina Birenbaum

Urodziła się w 1929 r. w Warszawie jako Halina Grynsztejn. W czasie II wojny światowej przebywała w getcie warszawskim od momentu jego utworzenia do połowy maja 1943 r. Część jej rodziny zginęła w czasie akcji wysiedleńczych w 1942 r. W czasie powstania w getcie warszawskim ukrywała się wraz z matką i bratową w bunkrze przy ul. Miłej 3, a następnie przebywała w niemieckich obozach koncentracyjnch na Majdanku, w Auschwitz-Birkenau, Ravensbrück oraz Neustadt-Glewe, gdzie doczekała wyzwolenia w 1945 r. Dwa lata później wyjechała do Izraela, gdzie założyła rodzinę i mieszka do dziś. Jest członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W czasie licznych spotkań z młodzieżą polską, izraelską
i niemiecką opowiada o swoich obozowych przeżyciach. Książki Haliny Birenbaum (Powrót do ziemi praojców, Każdy odzyskany dzień, Wołanie o pamięć , trzy tomiki wierszy: Nawet gdy się śmieję, Nie o kwiatach, Jak można w słowach), przede wszystkim „Nadzieja umiera ostatnia”, zostały przetłumaczone na kilkanaście języków. Jest autorką licznych artykułów w prestiżowych pismach.
W roku 1999 została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2001 Polska Rada Chrześcijan i Żydów uhonorowała ją tytułem „Człowieka Pojednania”. W 2015 r. została wyróżniona przez Radę m.st. Warszawy odznaką „Zasłużony dla Warszawy”.

Honorowy Obywatel Miasta Stołecznego Warszawy od 1 marca 2018 r. 
Tytuł nadany uchwałą Rady m.st. Warszawy Nr LXII/1663/2018 


>> english version


fot. Maja Nowak 


19 kwietnia 2018 r., z okazji 75. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, odbyła się uroczysta, LXIV Sesja Rady m.st. Warszawy. Podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie, Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska i Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, wręczyły Pani Halinie Birenbaum, Pani Krystynie Budnickiej i Panu Marianowi Turskiemu oznaki Honorowego Obywatela.
 Wymagania techniczne
Aby obejrzeć nagranie, należy posiadać program Windows Media Player w wersji 9.0 lub nowszej. Dla systemów Linux i pochodnych (w tym MacOS i inne) zalecany jest program MPlayer z aktualnymi kodekami.

Uwaga
W przypadku problemów z wyświetlaniem obrazu (np. odwrócony lub przebarwiony obraz) prosimy o odświeżenie strony. Problem wynika z zainstalowanych kodeków na komputerze użytkownika.

Jeżeli transmisja nie uruchomiła się automatycznie, kliknij na poniższy link:

>> Uruchom nagranie