null

Gala jubileuszowej edycji Nagrody Literackiej

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Andrzej Stasiuk, Tomasz Bąk, Katarzyna Jackowska-Enemuo, Marianna Sztyma, Błażej Brzostek, Wanda Hagedorn i Ola Szmida zostali laureatami 15. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Tytuł warszawskiego twórcy przypadł Piotrowi Sommerowi.

Oficjalna gala 15. edycji Nagrody Literackiej odbyła się 18 czerwca, w sobotę, na barce Nowa Fala przy Bulwarach Wiślanych. Na uroczystości obecne były Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy, Agnieszka Wyrwał, przewodnicząca Komisji Kultury i Promocji Miasta, oraz Małgorzata Zakrzewska, wiceprzewodnicząca Komisji Kultury i Promocji Miasta.

Do tej edycji nadesłano rekordową liczbę książek, czyli 700 tytułów. To jeden z powodów, który czyni 15. edycję nagrody wyjątkową. Kolejnym jest słowo - komiks. Jako była redaktorka „Fantastyki” oraz „Nowej Fantastyki”, a potem wieloletnia wydawczyni kultowych książek Henryka Jerzego Chmielewskiego, czyli Papcia Chmiela, który stworzył kultową serię komiksową „Tytus, Romek i A’Tomek”, mam do tego rodzaju literatury spory sentyment. Dlatego ogromnie cieszę się, że od tej edycji mamy nową kategorię, poświęconą właśnie komiksom. Chciałabym także serdecznie pogratulować finalistom i laureatom wszystkich kategorii Nagrody Literackiej m.st. Warszawy – powiedziała otwierająca galę Ewa Malinowska-Grupińska.

Jury obradowało w składzie: Justyna Sobolewska (przewodnicząca jury), Maciej Jakubowiak (sekretarz jury), Eliza Kącka, Jarosław Klejnocki, Anna Kramek-Klicka, Agnieszka Sowińska oraz Karolina Szymaniak. Tytułem warszawskiego twórcy uhonorowało Piotra Sommera - eseistę, poetę i tłumacza współczesnej poezji anglosaskiej, a także od prawie 30 lat redaktora naczelnego miesięcznika „Literatura na Świecie”. Tytuł ten jest przyznawany pisarzom i pisarkom związanym z Warszawą za całokształt twórczości.

W kategorii Proza główną nagrodę zdobył Andrzej Stasiuk za książkę “Przewóz” wydaną przez Wydawnictwo Czarne. Kategoria Poezja przyniosła zwycięstwo Tomaszowi Bąkowi za tom “O, tu jestem” wydany przez Wydawnictwo WBPiCAK. W kategorii Literatura dziecięca (tekst i ilustracje) najbardziej oczarowała jury “Tkaczka chmur” Katarzyny Jackowskiej-Enemuo (tekst) i Marianny Sztymy (ilustracje) z wydawnictwa Albus. Najlepszą publikacją 2021 roku w kategorii książka o tematyce warszawskiej w ocenie jurorów jest “Wstecz” opisująca historię stolicy.  W debiutującej kategorii komiks i powieść graficzna nagrodę zdobyły Wanda Hagedorn oraz Ola Szmida (twórczyni ilustracji, rysowniczka, animatorka, dla której jest to komiksowy pełnometrażowy debiut) za pozycję “Twarz, brzuch, głowa” wydaną przez Kulturę Gniewu.

Serdecznie gratulujemy Piotrowi Sommerowi oraz finalistom i laureatom wszystkich kategorii nagrody – od poezji, przez prozę, literaturę dziecięcą, edycję warszawską po debiutujący gatunek, którym jest komiks i powieść graficzna.

 

fot. Rafał Motyl

Zobacz galerię (12 zdjęć)