null

Dzień Pamięci Warszawy

Drukuj link otwiera się w nowej karcie

31 lipca 2023 r. odbyła się uroczysta, LXXXV sesja Rady m.st. Warszawy. Stolica zyskała kolejnych dwóch Honorowych Obywateli - Janusza Dorosiewicza oraz Juliusza Kuleszę. Nagrodami m.st. Warszawy odznaczono 36 osób i organizacji.

Przed uroczystą sesją Prezydium Rady w składzie: Ewa Malinowska-Grupińska, Magdalena Roguska, Sławomir Potapowicz i Alicja Żebrowska, przewodnicząca oraz wiceprzewodniczący Rady m.st. Warszawy, którym towarzyszył radny Jarosław Szostakowski, złożyli wieńce pod pomnikiem III Batalionu "Golski". Hołd bohaterom oddali również Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, wraz z Krzysztofem Zarembą, rektorem Politechniki Warszawskiej.

Odbywające się w Dużej Auli Politechniki Warszawskiej wydarzenie rozpoczęły przemówienia.

Żołnierze Podziemnej Polski Walczącej 79 lat temu stanęli do nierównego boju o wolność i honor. – mówiła Ewa Malinowska-Grupińska – Wiele razy podczas obchodów rocznicowych zastanawiałam się nad tym, jak wykorzystaliśmy przekazany nam w spadku wielki kapitał Polski Walczącej, przez lata chroniony w pamięci historycznej świadków tej heroicznej walki, przekazywany najbliższym, przez powojenne władze skazany na niepamięć i milczenie.

Przewodnicząca Rady Miasta przypomniała o Testamencie Polski Walczącej, który aktualny jest do dziś. Apelowała o pielęgnowanie wartości bohaterów.

Deklaracja była podsumowaniem walki konspiracyjnej, której finał nie przyniósł oczekiwanej wolności i samodzielnych rządów. Przedstawicieli Polski Walczącej, pozostawiających swój przekaz, przepełniała nadzieja i wiara w to, że sprawa, o którą walczyli, prawdziwie wolna i demokratyczna Polska, choć zmienią się metody, będzie nadal najważniejszym celem, głęboko zapisanym w sercach wszystkich Polaków (...). – dodawała Przewodnicząca – Dziś musimy aktywnie i solidarnie działać, aby uchronić i pielęgnować naszą wolność, zachowywać ciągłość demokracji w naszym kraju.

Przemówienie wygłosił też Prezydent Warszawy, który zwrócił uwagę na powstańczą przeszłość Politechniki Warszawskiej. Zauważył, jak ważną wartością dla każdego Polaka jest patriotyzm.

Mówiąc o powstaniu myślimy często o patriotyzmie walki, oporu wobec najeźdźcy. Ale po wojnie Powstańcy uczyli nas, że potrzebny jest też patriotyzm pozytywistyczny, codzienny, patriotyzm odbudowy Rzeczypospolitej, pracy dla ojczyzny i swojego miasta.

Serce najmocniej bije w Warszawie

Jednym z tegorocznych honorowych obywateli jest Janusz Dorosiewicz – architekt, producent filmowy, społecznik.

Działania Janusza Dorosiewicza w znakomity sposób wpisują się w jedno z najważniejszych zadań samorządów, jakim jest wspieranie i zachęcanie do tworzenia i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Jest on założycielem Fundacji im. Ronalda Reagana oraz Fundacji im. Kazimierza Deyny. 

Inicjatywy społeczne zainicjowane przez Janusza Dorosiewicza i współpraca z Miastem przy ich realizacji są potwierdzeniem, że warszawski samorząd wspiera działania, które służą rozwojowi i umacnianiu demokracji, wolności i swobód jednostki oraz wzmacnianiu fundamentów państwa prawa i pobudzaniu aktywności obywateli w sferze publicznej.

Serce najmocniej bije w Warszawie, gdzie spełniam swoje marzenia. Mój sen o Warszawie ciągle trwa. Warto żyć nie tylko dla siebie!

Kulminacja przeżyć Warszawiaka

Drugą osobą, której przyznano w tym roku honorowe obywatelstwo jest Juliusz Kulesza – żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, grafik, historyk.

Od drugiego dnia Powstania Warszawskiego do 26 sierpnia 1944 r., wraz z oddziałem Armii Krajowej PWB/17/S (Podziemna Wytwórnia Banknotów), początkowo jako łącznik, a potem strzelec „Julek” brał udział w walkach o kompleks PWPW przy ul. Sanguszki i Rybaki. 

Obecnie Juliusz Kulesza zajmuje się propagowaniem wiedzy oraz pamięci o Powstaniu Warszawskim, traktując to jako kontynuację służby powstańczej. Efektem jego zaangażowania jest kilkanaście książek o tematyce powstańczej i okupacji hitlerowskiej oraz wiele haseł do Encyklopedii Powstania Warszawskiego.

Jestem Warszawiakiem od 95 lat. Kulminacją tych warszawskich przeżyć było dla mnie Powstanie. Zostanie honorowym obywatelem Warszawy jest dla mnie wierzchołkiem życiowej kariery.

Rada Warszawy przyznała też 36 Nagród m.st. Warszawy – dla osób oraz organizacji działających na rzecz stolicy. Statuetki Syreny Warszawskiej nagrodzonym wręczała przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska i wiceprzewodniczący – Magdalena Roguska, Sławomir Potapowicz i Alicja Żebrowska.

 

 

fot. Zuza Sosnowska

Zobacz galerię (16 zdjęć />)