null

dr Hanna Werblan-Jakubiec, dyrektor Ogrodu Botanicznego w Warszawie z Odznaką Honorową Zasłużonego dla Warszawy

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W piątek 28 czerwca br. przed uroczystością zakończenia roku akademickiego Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się uroczystość wręczenia Odznaki Honorowej Zasłużonego dla Warszawy dr Hannie Werblan-Jakubiec w imieniu Ewy Malinowskiej-Grupińskiej, przewodniczącej Rady m.st. Warszawy.

Podczas uroczystości wręczenia Sławomir Potapowicz, wiceprzewodniczący Rady m.st. Warszawy powiedział - Kiedy otrzymaliśmy wniosek Jego Magnificencji Pana Rektora Uniwersytetu Warszawskiego profesora Marcina Pałysa o przyznanie odznaki pani dr Hannie Werblan-Jakubiec nie mieliśmy żadnych wątpliwości, że jest postacią nietuzinkową, wybitną, która swoim życiem i pracą udowadnia co znaczy praca dla ludzi i stolicy.
Ale skoro już przywołaliśmy wniosek Jego Magnificencji Pana Rektora, to pozwólcie państwo, że zacytuję w tej chwili fragment, który w sposób szczególny opisuje dokonania dzisiejszej odznaczonej:
„Niewątpliwie zasługą dr Hanny Werblan-Jakubiec, od 1987 roku kierującej Ogrodem Botanicznym UW, ogród dzięki jej działaniom stał się pomostem łączącym Uniwersytet i stolicę. W tym czasie Ogród Botaniczny znowu, jak w czasach międzywojnia, stał się wizytówką Miasta oraz Uniwersytetu i ulubionym miejscem spotkań Warszawiaków różnych pokoleń – w latach 1987 – 2017 odwiedziło go ponad 1.500.000 Warszawianek, Warszawiaków i gości spoza stolicy. Kierownictwo Hanny Werblan-Jakubiec to szerokie otwarcie Ogrodu na Warszawę, przede wszystkim dzięki atrakcyjnej i różnorodnej ofercie edukacyjnej dla dorosłych, ale zwłaszcza dla dzieci i młodzieży”.
Ale trzeba też wspomnieć o roli pani Hanny Werblan-Jakubiec przy takich inicjatywach jak powstanie Sąsiedztwa Ujazdów, poza Ogrodem Botanicznym skupiającego Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Łazienki Królewskie, Stowarzyszenie Mieszkańców Domków Fińskich Jazdów, które to instytucje od kilku lat prowadzą wspólnie, także z Warszawą, wydarzenia kulturalne dla warszawiaków.

fot. zdjęcia Wydział Biologii UW
Zobacz galerię (4 zdjęć)
fot. zdjęcia Wydział Biologii UW
fot. zdjęcia Wydział Biologii UW
fot. zdjęcia Wydział Biologii UW