null

Dostępność Biura Rady m.st. Warszawy dla osób z trudnościami

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Pałac Kultury i Nauki, pl. Defilad 1, 00-901 Warszawa

Siedziba Biura Rady Warszawy, Biura Nadzoru Właścicielskiego Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, Biura Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, Biura Funduszy Europejskich i Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, Polskiej Akademii Nauk PAN, Polskiego Komitetu ds. Unesco, Szkoły Wyższej Wszechnica Polska, Szkoły Wyższej Nauk Społecznych Collegium Civitas, Polskiej Orkiestry Simfonia Juventus, Związku Powiatów Polskich.

W związku z zabytkowym charakterem obiektu jego dostępność architektoniczna jest ograniczona.

1. Sposób dojścia

Budynek usytuowany jest na Placu Defilad (dzielnica Śródmieście).

Dojścia piesze są od ulic:  Marszałkowskiej (wejście główne), Świętokrzyskiej od Al. Jerozolimskich oraz ul. Emilii Plater (dziedziniec wewnętrzny, wejście tylne). Główne przejścia dla pieszych posiadają sygnalizację dźwiękową. Na trasach dojścia do budynku występują liczne przeszkody np. park, parking otaczający budynek, słupki na trasie do wejścia głównego, źle zaparkowane samochody, pozostawione hulajnogi, kostka brukowa, rząd drewnianych stołów na placu przed wejściem głównym. Stojaki dla rowerów - występują poza trasą wejścia. Na placu Defilad przed wejściem głównym, czasowo mogą odbywać się wystawy plenerowe, pokojowe demonstracje czy happeningi.

Najbliższa stacja PKP Śródmieście znajduje się w odległości ok.200 m (na peron środkowy wjazd wyłącznie windą). Kolejny dworzec to Warszawa Centralna w odległości ok. 400 m. Dojścia na perony są wyposażone w schody ruchome.

Punktem, od którego liczone są odległości jest Pałacu Kultury i Nauki.

Linie autobusowe zatrzymujące się na wymienionych poniżej przystankach można sprawdzić na https://www.wtp.waw.pl/rozklady-jazdy/?wtp_dt=2020-03-02&wtp_md=1

Najbliższe przystanki autobusowe: Metro Świętokrzyska 01, 02, 03, 04 odległość ok. 500 m; Centrum 01, 03, 05, 06 odległość ok. 400 m; Dworzec Centralny 11, 16 odległość ok. 300 m od wejścia tylnego. Emilii Plater 01, 02, 04 odległość ok. 200 m od wejścia tylnego.

Najbliższe przystanki tramwajowe: Metro Świętokrzyska 05, 06 ok. 500 m; Centrum 07, 08, 09, 10 ok. 500 m.

Autobusy Dalekobieżne Prywatne: Przystanek Centrum - Modlin, Siedlce.

Są przeszkody na drodze (np. słupki, nierówny chodnik, kostka brukowa, źle zaparkowane samochody, pozostawione hulajnogi, wysokie krawężniki, zwężenia chodnika).

Najbliższe stacje metra: Metro Świętokrzyska: linie M1 oraz M2 odległość ok. 400m; Metro Centrum: linia M1 odległość ok.400 m.

Są przeszkody na drodze (np. słupki, nierówny chodnik, kostka brukowa, źle zaparkowane samochody, pozostawione hulajnogi, wysokie krawężniki, zwężenia chodnika)

Parking przy PKiN jest płatny, automatyczna kasa przystosowana do wnoszenia opłat za bilety parkingowe przez osoby z niepełnosprawnością ruchową, poruszające się na wózku inwalidzkim znajduje się przy Teatrze „Studio” i jest specjalnie oznakowana. Pozostałe automatyczne kasy parkingu PKiN wyposażone zostały w dodatkowy przycisk na wysokości odpowiedniej dla osoby na wózku, przy pomocy którego może ona przywołać parkingowego. Wszystkie urządzenia systemu parkingowego PKiN poczynając od bileterek na wjeździe, poprzez kasy automatyczne, aż do rogatek wyjazdowych – mają przycisk interkomu służący do natychmiastowego porozumiewania się z obsługą parkingu. Parkingowi są przygotowani do udzielenia pomocy przy korzystaniu z parkingu i urządzeń. Osoby z niepełnosprawnością ruchową mogą także wnosić opłaty podjeżdżając do punktu Obsługi Technicznej przy wyjeździe na ul. Marszałkowską z pominięciem kas automatycznych. Serwis parkingu czynny jest przez 24 godziny.

Miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością znajdują się na parkingu zewnętrznym PKIN między innymi przed wejściem głównym (wjazd od strony ul. Marszałkowskiej), przy wjeździe od strony ul. Emilii Plater oraz przy Sali Kongresowej i Kinotece. Oprócz tego są rozlokowane dookoła PKiN w liczbie ponad 20.

Postoje taksówek znajdują się przy Dworcu Centralnym w odległości ok. 400 m od PKiN oraz przy Alejach Jerozolimskich róg ul. Emilii Plater przy Dworcu Śródmieście w odległości ok. 300 m.

Uwaga: informacje dotyczące transportu publicznego mogą ulec zmianie, zaleca się sprawdzić aktualne informacje na stronie: https://www.wtp.waw.pl/

2. Wejście do budynku  

Główne wejście na Placu Defilad jest łatwe do zlokalizowania przez osoby słabowidzące. Na elewacji znajduje się oznakowanie wejścia (napis „Pałac Kultury i Nauki”). Do wejścia prowadzą schody z kontrastowymi oznaczeniami przed pierwszym i na ostatnim stopniu. Od dwóch stron z parkingu do schodów prowadzą kontrastowe linie. Z lewej strony wejścia znajduje się dźwig, którego drzwi otwierają się automatycznie, po przyciśnięciu przycisku na panelu wezwań na przystanku. Podobnie odbywa się jazda z przystanku na przystanek. Platforma posiada udźwig 600 kg. Powierzchnia podłogi kabiny wynosi 108x138 cm. Kabina wyposażona jest także w informację głosową i oznaczenia dla osób niedowidzących. Wejście główne jest wyposażone w drzwi otwierane ręcznie i jest trudno dostępne dla osób na wózku (duży rozmiar oraz ciężar drzwi, samozamykacze). Znajdujące się wewnątrz szklane drzwi przeciw przeciągowe są szklane, automatyczne i otwierają się po łuku nie stanowiąc żadnego utrudnienia w poruszaniu się. Dodatkowe wejście dla pracowników znajduje się z tyłu budynku na dziedzińcu wewnętrznym od strony ul. Emilii Plater. Jest wyposażone w podjazd i prowadzi wprost do holu windowego, jednak automatyczne drzwi otwierają się na zewnątrz. Wewnątrz znajdują się jeszcze automatyczne drzwi przeciw przeciągowe, jednak nie stanowią żadnego utrudnienia. Dla osób poruszających się na wózkach to wejście może stanowić wygodniejszą alternatywę. Hol wejściowy jest przestronny, jasny, bez oznakowania dotykowego na posadzce. Punkt informacyjny w holu głównym znajduje się w znacznej odległości od wejścia, wymaga skorzystania ze schodów. W holu głównym budynku po lewej stronie znajduje się platforma schodowa. Podest platformy schodowej ma wymiary 120x 100 cm. Na ścianie platformy zamontowano składane krzesełko o udźwigu 300 kg. Tor jezdny platformy dodatkowo może służyć jako poręcz dla pieszych. Platforma umożliwia zarówno wjazd na poziom punktu informacyjnego PKiN jak i zjazd do holu windowego (poziom -1). Zejście do holu windowego możliwe jest również po schodach znajdujących się po bokach holu głównego zarówno z lewej, jak i z prawej strony. Schody posiadają oznakowanie kontrastowe na początku i na końcu. W holu głównym zawsze dyżuruje pracownik przeszkolony w pomocy przy obsłudze platformy. Brak pętli indukcyjnej oraz dostępu do tłumacza języka migowego w punkcie informacyjnym.

Korytarze na piętrach są szerokie umożliwiające wyminięcie się 2 osób. Rozmieszczone są wokół holu windowego, położonego centralnie na piętrach biurowych, mogą być oddzielone od korytarzy drzwiami z samozamykaczami. Wejścia do pokoi oznakowane są tabliczkami bez oznaczeń brajlowskich.

Dwie główne ewakuacyjne klatki schodowe zaczynają się po obu stronach holu windowego. Brak czytelnych oznaczeń krawędzi schodów. Schody wyposażone są w okrągłe poręcze od strony wewnętrznej. Na 6 piętrze konieczność przejścia korytarzem do klatek części wysokościowej.

Windami można się dostać na dowolnie wybrane piętra budynku. Wind głównych jest 6 (złote), posiadają obniżone przyciski pięter, informację głosową i świetlną oraz poręcze, 4 dodatkowe windy (srebrne) obsługują tylko piętra 1-12 i brak w nich przestrzeni manewrowej. Dla osób poruszających się na wózku, windy dostępne z pomocą dla osób na wózkach. Osoby z ograniczoną mobilnością mogą z holu windowego dostać się do kas Tarasu Widokowego lub na sam taras windami z obsługą budynku (nr 11 i 12).

Brak pętli indukcyjnych w budynku. Platformy schodowe w holu głównym oraz platformy dźwigowe na tarasie widokowym XXX p.

Możliwy jest wstęp z psem asystującym do wszystkich pomieszczeń budynku.

Dostęp do tłumacza PIM jest możliwy w niektórych instytucjach mieszczących się w Pałacu, po uprzednim zgłoszeniu.

Teksty informacyjne w budynku nie są dostosowane dla osób słabowidzących, nie są dostępne w języku  migowym oraz brak oznaczeń brajlowskich. Wybrane informacje na piktogramach oraz w języku angielskim i francuskim znajdują się w holu głównym, w holu windowym i na tarasie widokowym.

Dwie ogólnodostępne toalety dla osób z niepełnosprawnością znajdują się w holu windowym, przy ogólnodostępnych toaletach męskiej i damskiej. Toalety otwierane są przez dyżurującego w holu windowym pracownika. W toalecie jest przestrzeń manewrowa, w „damskiej” brak jest przestrzeni do transferu bocznego. Jest system przyzywający. Toalety te są również przystosowane dla matek z małymi dziećmi.

 3. Biuro Rady m.st. Warszawy

Przez numer 19 115 dostępny jest tłumacz języka migowego.
Dostęp alternatywny możliwy jest też przez 19115.  


Aby dostać się do Biura Rady m.st. Warszawy oraz sali obrad Rady Warszawy należy skorzystać z wejścia głównego albo wejścia od dziedzińca wewnętrznego. Sala obrad (sala Warszawska) mieści się na piętrze IV, na którym należy się poruszać zgodnie z informacjami na kierunkowskazach prowadzących do sali Warszawskiej (nie ma oznaczeń brajlowskich). Na salę można wejść przez salę Starzyńskiego (wejście z tego samego poziomu, ale dostęp do niektórych miejsc na widowni przez schody oraz przez salę Gagarina (schodami), która jest nieco poniżej poziomu IV piętra, w związku z czym osoby poruszające się na wózku muszą zgłosić wartownikowi potrzebę skorzystania ze schodołazu. Schodołaz gąsienicowy umożliwia pokonanie stopni dla osób na wózkach ręcznych jak i akumulatorowych. Schodołaz nie jest urządzeniem samoobsługowym i wymaga pomocy drugiej osoby. Sala Warszawska znajduje się na poziomie sali Gagarina, z której należy kierować się do wejścia po prawej stronie. Miejsca w sali obrad zostaną wskazane przez pracowników Biura Rady m.st. Warszawy. Biuro Rady Warszawy mieści się na piętrze XX (wjazd tylko złotymi windami). Każdy pracownik biura ma dostęp do tłumacza migowego on-line.

Z poziomu punktu informacyjnego PKiN do kawiarni po lewej stronie oraz do sali Marmurowej prowadzą schody. Po lewej stronie schodów zamontowana jest platforma schodowa. W holu głównym zawsze dyżuruje pracownik przeszkolony w pomocy przy obsłudze platformy.

Taras Widokowy na XXX p. jest obsługiwany przez dwie windy szybkobieżne operujące z poziomu kas tarasu. Z punktu informacyjnego PKiN do kas prowadzą schody.

Osoby poruszające się na wózku muszą zgłosić wartownikowi potrzebę skorzystania ze schodołazu, lub skorzystać z platformy schodowej w holu głównym w celu zjechania do holu windowego i udania się stamtąd windą obsługową do kas tarasu lub na sam taras, gdy już taki bilet posiadają. Zakup biletu on line: https://www.bilety.pkin.pl/

Na XXX p. jest platforma wewnętrzna na poziom galerii oraz platforma zewnętrzna z galerii na taras. Przy windach na XXX p. w godzinach pracy tarasu dyżuruje wartownik, przeszkolony do pomocy przy obsłudze platform.

Brak windy do celów ewakuacyjnych.