null

Daniel Olbrychski

Drukuj otwiera się w nowej karcie

 Daniel Olbrychski fot. Krzysztof Opaliński

Daniel Olbrychski
(urodził się 27 lutego 1945 r. w Łowiczu)

Aktor filmowy i teatralny. W roku 1963 ukończył Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie, a w 1971 złożył aktorski egzamin eksternistyczny w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Współpracował wielokrotnie z takimi reżyserami jak Andrzej Wajda, Kazimierz Kutz, Krzysztof Zanussi, Jerzy Hoffman czy Krzysztof Kieślowski. Z niezwykle długiej listy jego kinowych kreacji najbardziej zapamiętane zostały role: Azji Tuhajbejowicza w „Panu Wołodyjowskim” (1969), Daniela we „Wszystko na sprzedaż” (1968), Pana Młodego w „Weselu” (1972) czy Kmicica w „Potopie” (1974). Występował także w zagranicznych produkcjach, m.in. w nagrodzonym Oscarem „Blaszanym bębenku” w reż. Volkera Schlöndorffa, „Nieznośnej lekkości bytu” Philipa Kaufmana  czy „Cyruliku syberyjskim” Nikity Michałkowa.
Aktor występował na większości stołecznych scen. Od 1969 roku grał w Teatrze Powszechnym, a później w Teatrze Narodowym. Tam wystąpił między innymi (450 razy!) w spektaklach Adama Hanuszkiewicza, gdzie wcielał się w  tytułowe postaci w „Hamlecie” Williama Szekspira (1970) i „Beniowskim” Juliusza Słowackiego (1971). Z tym samym reżyserem pracował także nad inscenizacjami Aleksandra Fredry, był Edwinem-Papkinem w „Trzy po trzy” (1973) i Gustawem-Wacławem w „Mężu i żonie” (1977). Do Fredry powrócił w latach 90. XX w., kiedy to wcielił się w postać Cześnika w „Zemście” w reżyserii Andrzeja Łapickiego (1998, Teatr Polski).
Zagrał wiele ról w teatralnej klasyce inscenizowanej na scenie Teatru Narodowego przez Hanuszkiewicza, wystąpił m.in. jako Stańczyk i Wernyhora w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego (1974) i Adam Mickiewicz w widowisku „Mickiewicz” (1976). Na scenie warszawskiego Teatru Ateneum pokazał Roderyka w „Cydzie” Jana Andrzeja Morsztyna (1985). W latach 90. zagrał jeszcze m.in. Keana w „Geniuszu i szaleństwie" Aleksandra Dumas w reżyserii Andrzeja Łapickiego (1993, Teatr Powszechny) i generała Wincentego Krasińskiego w „Nocy listopadowej. Scenach dramatycznych” Stanisława Wyspiańskiego w inscenizacji Jerzego Grzegorzewskiego (1997, Teatr Narodowy). W 2006 roku, w przedstawieniu przygotowanym z okazji swoich 60. urodzin, wcielił się w Króla Leara z dramatu Szekspira w reżyserii Andrieja Konczałowskiego (Teatr na Woli im. Tadeusza Łomnickiego). W 2010 roku Daniel Olbrychski wystąpił jako Bogart w adaptacji „Zagraj to jeszcze raz, Sam” Woody’'ego Allena w reżyserii Eugeniusza Korina (Teatr 6. Piętro). Następnie można go było zobaczyć w „Po drodze do Madison” w reżyserii Grzegorza Warchoła (2011, Teatr 6. Piętro), Mazepie Juliusza Słowackiego w reżyserii Piotra Tomaszuka (2012, Teatr Polski), „Zemście” Aleksandra Fredry, zrealizowanej przez Krzysztofa Jasińskiego (2013, Teatr Polski), „Czarodziejskiej górze” Tomasza Manna w reżyserii Wojciecha Malajkata wcielił się w postać Mynheera Pietera Peeperkorna (2015, Teatr Syrena).W tym teatrze zagrał również Króla w sztuce „Princess Ivona”  Witolda Gombrowicza w  reżyserii Omara Sangare.
Daniel Olbrychski wielokrotnie brał udział w społecznych spektaklach politycznych, wiecach i demonstracjach. W lipcu 1974 roku przed Teatrem Wielkim w Warszawie recytował „Odę do młodości” dla tysięcy uczestników Zlotu Polskiej Młodzieży. W grudniu 1980 roku odczytał pod Pomnikiem Stoczniowców w Gdańsku apel poległych, co nie spodobało się ówczesnym władzom.
Otrzymał wiele odznaczeń i nagród, w tym Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy artystycznej (1998), Złoty Krzyż Zasługi (1974), Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2006), Nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych za zasługi w propagowaniu polskiej kultury za granicą (1980). W roku 2013 otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Opolskiego.

Honorowy Obywatel Miasta Stołecznego Warszawy od 8 czerwca 2017 r. 
Tytuł nadany uchwałą Rady m.st. Warszawy Nr L/1214/2017 

>> english version

fot. Krzysztof Opaliński


31 lipca 2017 r., z okazji Dnia Pamięci Warszawy, odbyła się uroczysta, LIII Sesja Rady m.st. Warszawy. Podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie, Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska i Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, wręczyły Pani Wandzie Traczyk-Stawskiej, Wiesławowi Johannowi i Danielowi Olbrychskiemu oznaki Honorowego Obywatela.
 Wymagania techniczne
Aby obejrzeć nagranie, należy posiadać program Windows Media Player w wersji 9.0 lub nowszej. Dla systemów Linux i pochodnych (w tym MacOS i inne) zalecany jest program MPlayer z aktualnymi kodekami.

Uwaga
W przypadku problemów z wyświetlaniem obrazu (np. odwrócony lub przebarwiony obraz) prosimy o odświeżenie strony. Problem wynika z zainstalowanych kodeków na komputerze użytkownika.

Jeżeli transmisja nie uruchomiła się automatycznie, kliknij na poniższy link:

>> Uruchom nagranie