null

Bulwar Zbigniewa Religi

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Od wczoraj fragment bulwarów wiślanych, od Mostu Gdańskiego do plaży Żoliborz, nosi nazwę Zbigniewa Religi. Tablicę wspólnie z małżonką profesora, Anną Wajszczuk-Religą, odsłoniły - Ewa Malinowska-Grupińska, Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy i Renata Kaznowska, Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.

(...) W jednym z wywiadów pan Profesor wyznał, że ciężko mu powiedzieć jaka jest jego ulubiona metoda połowu podczas wędkowania. Bez wahania jednak stwierdził, że nie ma problemu ze wskazaniem swoich ulubionych miejsc. Powiedział: W Polsce są to: zdecydowanie Wisła niedaleko Warszawy oraz Bug, a na świecie Zimbabwe oraz wyspy Zielonego Przylądka.Tak sobie myślę, że właśnie to miejsce pięknie wiąże się z pasją pozazawodową profesora Religi oraz jego miejscem zamieszkania w Warszawie. Pan Profesor zawsze lubił spacerować nad Wisłą, a dzisiaj mógłby kierować swe kroki właśnie tutaj. Marzy mi się, by w niedługiej przyszłości na tym odcinku bulwaru stanęła ławeczka, być może wraz z rzeźbą przedstawiającą postać pana profesora łowiącego ryby nad Wisłą. Byłoby to świetne miejsce dla wszystkich, którzy chcieliby go wspomnieć lub się o nim dowiedzieć. Być może też zrobić zdjęcie z uśmiechniętym profesorem, który o rybach zawsze mówił z radością i uśmiechem na twarzy – powiedziała Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Miasta. 

Wszyscy znamy dokonania Zbigniewa Religi, jego charyzmatyczną postawę, jego walkę o każdego pacjenta. Część z nas doskonale pamięta lata 1985 i 1987 i wiadomości o sukcesach i dramatach kardiochirurgów pod kierownictwem dr. Religi z zabrzańskiej kliniki
– powiedziała Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy. – Teraz, w tym miejscu, nazywając imieniem Profesora Religi bulwar - dziękujemy i składamy mu hołd, zapisując w pamięci wspaniałą, nietuzinkową postać genialnego kardiochirurga – społecznika, pioniera, który przecierał szlak polskim transplantologom w trudnych, siermiężnych czasach PRL i później w początkach transformacji – dodała.

Zbigniew Religa – wybitny polski kardiochirurg. Przeprowadził pierwszą w Polsce operację na sercu oraz dokonał jego transplantacji. Urodził się 16 grudnia 1938 r. w Miedniewicach. Po zdanym egzaminie dojrzałości w 1956 r. podjął studia na Warszawskiej Akademii Medycznej. Wydział lekarski ukończył 1963 r.  W latach 60. i 70. XX w. kontynuował karierę naukową. Odbył staże w  Stanach Zjednoczonych. W 1973 r. uzyskał tytuł doktora nauk medycznych. Osiem lat później został doktorem habilitowanym. Był kierownikiem Katedry Kardiochirurgii Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach i Kliniki Kardiochirurgii w Zabrzu. 15 sierpnia 1985 r. dokonał pierwszej operacji na sercu, a niespełna trzy miesiące później, czyli 5 listopada, pierwszy w Polsce przeprowadził udany zabieg transplantacyjny serca. Z jego inicjatywy powstała Pracownia Sztucznego Serca Śląskiej Akademii Medycznej. W roku 1991 stworzył prototyp sztucznego serca i zastawki biologicznej. Opracował także własną metodę operacji pacjentów cierpiących na wrodzoną wadę lewej komory serca (hipoplazję). W 2001 r. przeprowadził pierwszy w Polsce zabieg wstrzyknięcia do serca preparatu powodującego powstawanie nowych naczyń krwionośnych. Sam wykonał ponad 400 przeszczepów serca. Profesor Zbigniew Religa zmarł 8 marca 2009 r. w Warszawie. Został pochowany na Powązkach.

fot. Zuzanna Sosnowska

IMG_1881_kadr_Custom.jpg
Zobacz galerię (3 zdjęć)
IMG_1984_kadr.jpg
IMG_2036_Custom.jpg