null

Barykada Września 1939

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W 81. rocznicę hitlerowskiego ataku na Warszawę stolica uczciła swoich obrońców. Uroczystości upamiętniające ich heroizm odbyły się 8 września o godzinie 17 przy pomniku Barykada Września na Ochocie.
Radę m.st. Warszawy reprezentowali radni Beata Michalec oraz Piotr Żbikowski, którzy złożyli wieniec pod pomnikiem.
 
Późnym popołudniem 8 września 1939 roku na przedpolach stolicy pojawiły się pierwsze niemieckie czołgi dywizji pancernej gen. Reinhardta. Nadjechały szosą krakowską i zaatakowały barykadę u zbiegu Grójeckiej i Opaczewskiej. Polscy obrońcy pod wodzą gen. Waleriana Czumy, dowódcy obrony Warszawy, i płk. Mariana Porwita odparli atak ponad 20 czołgów, zmuszając Niemców do wycofania się.

Wojska niemieckie atakowały przez kilka kolejnych dni, a barykada przechodziła z rąk do rąk. 15 września stolica została okrążona. Jej obrońcy, borykając się z brakiem wody, żywności, amunicji i ciężką sytuacją mieszkańców, skapitulowali 28 września, po trzech tygodniach bohaterskich walk. Zginęło 2 tysiące żołnierzy i ponad 10 tysięcy cywilów.

Na początku tego roku pomnik Barykady Września 1939 został po 40 latach odnowiony, odzyskując pierwotny wygląd. Zawieszane na nim przez lata tabliczki zostały zdjęte i wyeksponowane osobno.

_DSC4539.jpg
Zobacz galerię (4 zdjęć)
_DSC4202.jpg
_DSC4965.jpg
_DSC5040.jpg