null

Anna Przedpełska-Trzeciakowska

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Anna Przedpełska-Trzeciakowska


Anna Przedpełska-Trzeciakowska

Urodziła się w Warszawie, tłumaczka literatury amerykańskiej i angielskiej.

Wychowanka warszawskiej Prywatnej Szkoły Żeńskiej im. Cecylii Plater-Zyberkówny i absolwentka anglistyki na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie powstania warszawskiego była sanitariuszką (ps. Grodzka). Po wojnie pracowała w angielskiej redakcji Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”. Zaangażowała się w działanie polskiego oddziału PEN Clubu, była członkinią jego zarządu, a w latach 1991–1995 wiceprezesem. Kierowała klubem tłumaczy przy Związku Literatów Polskich. W latach 80. działała na rzecz internowanych i więźniów politycznych w Prymasowskim Komitecie Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom, m.in. od 1983 roku zajmowała się odwiedzinami osób uwięzionych w zakładach karnych. Po 1989 roku w Polskim Pen Clubie stała na czele Komitetu do spraw  Pisarzy Uwięzionych, walczyła o wydobycie z więzień i obozów pracy wietnamskich intelektualistów.
Jako tłumaczka najbardziej znana jest z przekładów powieści Jane Austen, jednak w jej bogatym dorobku translatorskim znajdują się również przekłady innych znanych autorów takich jak: Ray Bradbury, Joseph Conrad, Charles Dickens, Gerald Durrell, George Eliot, William Faulkner, Doris Lessing, Jack London i Irwin Shaw.
Prócz przekładów jest także autorką biografii rodzeństwa Brontë zatytułowanej Na plebanii w Haworth: dzieje rodziny Brontë (1990) oraz książki poświęconej Jane Austen – Jane Austen i jej racjonalne romanse (2014). W latach 70-tych współorganizowała w Związku Literatów Polskich seminarium dla młodych adeptów filologii obcych, które przygotowywało ich do trudnego zawodu tłumacza literackiego. W latach 90-tych zaangażowała się w proces rewindykacji, odbudowy i ponownego uruchomienia Prywatnej Szkoły Żeńskiej  im. Cecylii Plater-Zyberkówny.

W 1973 roku otrzymała nagrodę Polskiego PEN Clubu za przekłady literatury obcej. Została odznaczona m.in. Krzyżem Oficerskim (1997) oraz Krzyżem Komandorskim (2012) Orderu Odrodzenia Polski.


Honorowa Obywatelka Miasta Stołecznego Warszawy od 7 czerwca 2018 r. 
Tytuł nadany uchwałą Rady m.st. Warszawy Nr LXII/1872/2018 


>> english version

 fot. Maja Nowak


31 lipca 2018 r., z okazji 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, odbyła się uroczysta, LXXI Sesja Rady m.st. Warszawy. Podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie, Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska i Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, wręczyły Pani Annie Jakubowskiej, Pani Janinie Ochojskiej, Pani Annie Przedpełskiej-Trzeciakowskiej i Panu prof. Wojciechowi Roszkowskiemu oznaki Honorowego Obywatela.
 Wymagania techniczne
Aby obejrzeć nagranie, należy posiadać program Windows Media Player w wersji 9.0 lub nowszej. Dla systemów Linux i pochodnych (w tym MacOS i inne) zalecany jest program MPlayer z aktualnymi kodekami.

Uwaga
W przypadku problemów z wyświetlaniem obrazu (np. odwrócony lub przebarwiony obraz) prosimy o odświeżenie strony. Problem wynika z zainstalowanych kodeków na komputerze użytkownika.

Jeżeli transmisja nie uruchomiła się automatycznie, kliknij na poniższy link:

>> Uruchom nagranie