null

Anna Jakubowska

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Anna Jakubowska

 

Anna Jakubowska ps. Paulinka (ur. 26 maja 1927, zm. 13 lipca 2022)

Urodziła się w Warszawie, działaczka kombatancka i społeczna, powstaniec warszawski. W okresie II wojny światowej działała w konspiracji. Najpierw w organizacji PET, a później jako łączniczka i sanitariuszka w grupach szturmowych przekształconych w Batalion Zośka Armii Krajowej. Brała udział w powstaniu warszawskim w batalionie Zośka, kompania „Maciek” – III pluton. Walczyła na Woli, Starym Mieście i na Czerniakowie. Za swoje dokonania otrzymała w 1944 roku Krzyż Walecznych. Jej starsza siostra Maria pseudonim Maryna zginęła podczas powstania.

Po wojnie zaczęła studiować psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. W 1949 roku została aresztowana za działalność w AK i skazana w tzw. „procesie kiblowym” na 8 lat więzienia. Wypuszczono ją z aresztu w 1954 roku.
W latach osiemdziesiątych zaangażowana w podziemiu solidarnościowym. Zasłużona działaczka środowiska dawnych „Zośkowców”, którzy zdołali przeżyć niemiecką okupację i powojenne represje. W ostatnim dwudziestoleciu zainicjowała i współprowadziła Fundację Filmową Armii Krajowej, która wyprodukowała ponad dwadzieścia filmów o działalności AK.

Była członkiem Kapituły Orderu Odrodzenia Polski oraz Kapituły konkursu im. Jana Rodowicza „Anody” organizowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Odznaczona m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2006), Krzyżem Walecznych (1944), Złotym Krzyżem Zasługi (1976), Warszawskim Krzyżem Powstańczym (1992), Krzyżem Armii Krajowej (1984), Krzyżem Partyzanckim (1995) oraz Odznaką honorową „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka” (2016).


Honorowa Obywatelka Miasta Stołecznego Warszawy od 7 czerwca 2018 r. 
Tytuł nadany uchwałą Rady m.st. Warszawy Nr LXII/1872/2018 


>> english version

fot. Maja Nowak


31 lipca 2018 r., z okazji 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, odbyła się uroczysta, LXXI Sesja Rady m.st. Warszawy. Podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie, Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska i Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, wręczyły Pani Annie Jakubowskiej, Pani Janinie Ochojskiej, Pani Annie Przedpełskiej-Trzeciakowskiej i Panu prof. Wojciechowi Roszkowskiemu oznaki Honorowego Obywatela.
 Wymagania techniczne
Aby obejrzeć nagranie, należy posiadać program Windows Media Player w wersji 9.0 lub nowszej. Dla systemów Linux i pochodnych (w tym MacOS i inne) zalecany jest program MPlayer z aktualnymi kodekami.

Uwaga
W przypadku problemów z wyświetlaniem obrazu (np. odwrócony lub przebarwiony obraz) prosimy o odświeżenie strony. Problem wynika z zainstalowanych kodeków na komputerze użytkownika.

Jeżeli transmisja nie uruchomiła się automatycznie, kliknij na poniższy link:

>> Uruchom nagranie