null

Alejki pamięci w Parku im. Romualda Traugutta

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Na pierwszym planie znajdują się Stołeczni Radni w towarzystwie Pań przebranych w czarne suknie. Za nimi znajduję się słup z tablicami Alejek im. Heleny Kirkorowej oraz Marii Ilnickiej.

W miejscu upamiętniającym legendarnego przywódcę Powstania Styczniowego oddano cześć - Helenie Kirkorowej, Józefie Gudzińskiej i Marii Ilnickiej. Radę m.st. Warszawy reprezentowali: Sławomir Potapowicz - wiceprzewodniczący Rady m.st. Warszawy oraz radna, Beata Michalec i Maria Jęda.

Wczoraj obchodziliśmy 161. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego. Dzisiejsza uroczystość, która odbyła się w historycznym parku, upamiętniła kobiety zaangażowane w zryw niepodległościowy.

- Żadne inne powstanie w Europie nie zaangażowało tyle kobiet, co Powstanie Styczniowe. Były pielęgniarkami, organizowały lazarety, kwestowały na rzecz powstańców i ginęły w potyczkach. Chcemy oddać hołd tym trzem wspaniałym bohaterkom, a także wszystkim kobietom, które walczyły w Powstaniu Styczniowym – dodał wiceprzewodniczący Rady Warszawy Sławomir Potapowicz.

Helena Kirkorowa, Józefa Gudzińska, Maria Ilnicka - to właśnie one m.in. są świadectwem siły kobiet Powstania Styczniowego, które zresztą określone zostało mianem „wojny kobiecej”. Kobiety stanowiły niezastąpioną część sił oporu w trakcie powstania. Były nie tylko pielęgniarkami czy kurierkami. Wiele z nich stawało do walki u boku mężczyzn. Inne licznie kwestowały podczas mszy, na ulicach demonstracyjnie nosiły czarne stroje na znak żałoby narodowej. Swoją postawą wspierały się nawzajem i inspirowały do dalszej działalności. Maria Ilnicka w swym wierszu „Do sióstr moich” wzywała:

„I póki dłoń przemocy pierś naszą przygniata,

Póki łańcuch niewoli karki wolnych krwawi,

Niech czarna suknia Polki świadczy wobec świata

O najstraszniejszym gwałcie zbrodniczych bezprawi.”

Po upadku powstania kobiety dzieliły tragiczne losy męskich jego uczestników. Dotykały je straszliwe kary w postaci więzień, zesłań. Nie ominęło to też patronek dzisiejszej uroczystości. Każda z nich więziona była w położonej nieopodal Cytadeli.

Każda kobieta pełniąca funkcję społeczną, pamięta o kobietach, które były przed nami. Dziś upamiętniamy trzy kobiety, ale tych zaangażowanych w Powstanie Styczniowe było więcej – podkreśliła Beata Michalec, radna m.st. Warszawy i inicjatorka tego upamiętnienia. 

Aleje, którym nazwy nadała Rada m.st. Warszawy znajdują się w Parku Romualda Traugutta, którego patron – dyktator Powstania Styczniowego wraz z czterema członkami Rządu Narodowego, właśnie w tym miejscu został powieszony.

 

 fot. Dawid Kuczera/UM Warszawa

Na pierwszym planie Wiceprzewodniczący Rady Sławomir Potapowicz przemawia przez mikrofon. Przed nim stoją Stołeczni Radni w towarzystwie Magdaleny Wojciechowskiej - Zastępczyni Burmistrza dzielnicy Śródmieście i Tomasza Bratka - Zastępcy Prezydenta m.st. Warszawy.
Zobacz galerię (7 zdjęć)
Na pierwszym planie Radna Beata Michalec przemawia przez mikrofon. Na drugim planie stoją Wiceprzewodniczący Rady Sławomir Potapowicz oraz Tomasz Bratek - Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.
Słup z umieszczonymi na nim tablicami Alejek im. Heleny Kirkorowej oraz Marii Ilnickiej, przewiązanymi biało-czerwoną szarfą.
Na pierwszym planie, przed słupem z umieszczoną na nim tablicą Alei im. Heleny Kirkorowej oraz Marii Ilnickiej, stoją Stołeczni Radni w towarzystwie osób zebranych na uroczystości.
Na pierwszym planie Wiceprzewodniczący Rady Sławomir Potapowicz przemawia przez mikrofon.
Na pierwszym planie, przed słupem z umieszczoną na nim tablicą Alei im. Józefy Gudzińskiej, stoją Stołeczni Radni w towarzystwie Pań przebranych w czarne suknie oraz personelu Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.
Słup z umieszczoną na nim tablicą Alei im. Józefy Gudzińskiej.