Aleja w parku Tadeusza Mazowieckiego otrzymała imię wybitnego dyplomaty, męża stanu, ministra spraw zagranicznych i kawalera Orderu Orła Białego – Krzysztofa Skubiszewskiego.
Krzysztof Skubiszewski to polityk kalibru dziś już niespotykanego, który, gdyby dziś wchodził na scenę polityczną, byłby zjawiskiem co najmniej nieszablonowym. Wyjątkowa kultura, poczucie godności i sprawiedliwości to cechy, które od razu przychodzą mi do głowy gdy wspominam profesora. Jednak do polskiej polityki wniósł o wiele więcej niż to. Był to przede wszystkim nadzwyczajny profesjonalizm, pracowitość, sumienność i pełne poświęcenie służbie publicznej. Podziały polityczne były dla niego sprawą drugorzędną, a na pierwszym planie od początku do końca zawsze stał interes Polski - Polek i Polaków. Jego zaangażowanie zmieniło o sto osiemdziesiąt stopni polską politykę zagraniczną, otworzyło okno na nieznany dotychczas świat bez kompleksów i uprzedzeń. Umieściło nasz kraj na nowo na mapie Europy i Świata. Za to będziemy mu na zawsze wdzięczni – powiedziała Ewa Malinowska-Grupińska, Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.
W poniedziałkowej uroczystości udział wzięli: prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, profesor Piotr Skubiszewski – brat profesora Krzysztofa Skubiszewskiego, Zastępczyni Prezydenta m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra, Przewodnicząca Rady m. st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska oraz Wiceprzewodniczący Sławomir Potapowicz, Radne Renata Niewitecka, Agnieszka Wyrwał i Anna Nehrebecka-Byczewska, dyplomata Iwo Byczewski, profesor Roman Kuźniar, przewodniczący Rady Programowej Fundacji im. K. Skubiszewskiego, przedstawiciele władz samorządowych i państwowych oraz członkowie rodziny i przyjaciele.
Aleja parkowa, która otrzymała imię profesora Skubiszewskiego na podstawie uchwały rady miasta st. Warszawy z 27 lutego 2020 r., łączy dwie ulice w Śródmieściu – Myśliwiecką i Jazdów. Inicjatorką nadania alei parkowej imienia Krzysztofa Skubiszewskiego była warszawska radna Anna Nehrebecka-Byczewska.
Krzysztof Skubiszewski żył w latach 1926-2010. Był szefem polskiego MSZ w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, a także w kolejnych solidarnościowych gabinetach Jana Krzysztofa Bieleckiego, Jana Olszewskiego i Hanny Suchockiej. W 1990 podpisał układ graniczny między Polską a Niemcami, ostatecznie potwierdzający przebieg granicy, a w 1991 traktat polsko-niemiecki o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.