null

82. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W poniedziałek 27 września 2021 roku stołeczni radni uczcili rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Delegacja w składzie, Magdalena Roguska i Sławomir Potapowicz, wiceprzewodniczący Rady m.st. Warszawy oraz Beata Michalec, radna m.st. Warszawy złożyła kwiaty pod pomnikiem Stefana Roweckiego Grota, pierwszego komendanta Armii Krajowej oraz Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy ul. Wiejskiej.

27 września 1939 r., rozpoczęto tworzenie Polskiego Państwa Podziemnego. Formacji, o której mówi się, że była fenomenem na skalę światową. Tajne struktury wojskowe i cywilne, podlegały rządowi RP na uchodźstwie. Ruch oporu w okupowanej Polsce obejmował prawie wszystkie dziedziny życia, dlatego po wojnie te struktury nazywano Polskim Państwem Podziemnym.

Największymi działaniami wojskowymi podjętymi przez Armię Krajową było powstanie warszawskie i akcja „Burza”, na wschodnich obszarach Polski. W początkowej fazie akcja „Burza” opierała się na współpracy wojskowej jednostek polskich i sowieckich. Po przełamaniu obrony niemieckiej w tych rejonach władze sowieckie złamały te porozumienia wojskowe i internowały tysiące żołnierzy AK. Po upadku powstania warszawskiego stolicą Polskiego Państwa Podziemnego została Częstochowa.

fot. Zuzanna Sosnowska dla Urzędu m.st. Warszawy

Zobacz galerię (4 zdjęć)