null

81. Rocznica Bitwy Lagarde I Dywizji Grenadierów

Drukuj link otwiera się w nowej karcie

Wiceprzewodniczący Rady m.st. Warszawy Sławomir Potapowicz złożył wieniec przy pomniku Grenadierów Legionów Polskich.

Uroczystość miała miejsce na skrzyżowaniu Alei Stanów Zjednoczonych i ulicy Grenadierów. Zorganizował ją Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe Tomasz Kucharski. Podczas uroczystości hejnaliści odegrali sygnał trąbki, odegrano hymn Polski i Francji, przedstawiono rys historyczny I Dywizji Grenadierów i złożono wieńce. Uroczystości towarzyszyły liczne poczty sztandarowe.  

Grenadierami nazywano żołnierzy szkolonych w rzucaniu ręcznych granatów. Pojawili się oni w armiach europejskich w XVII wieku. W końcu XVIII w. formacje grenadierów przekształcono w oddziały wyborowe. Składały się one z żołnierzy największego wzrostu i najsprawniejszych fizycznie. W Polsce grenadierzy pojawili się w XVII wieku. Oddziały grenadierów istniały za Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz w okresie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Do tej tradycji nawiązywała 1 Dywizja Grenadierów, jednostka utworzona w 1940 r. we Francji. Jej założycielem był generał Władysław Sikorski, a dowodzili nią generałowie: Stanisław Maczek i Stanisław Duch. Żołnierze tej dywizji bohatersko walczyli z Niemcami w wielu bitwach stoczonych na polach Lotaryngii i Alzacji.

13 maja 2004 r. niewielki skwer na którym znajduje się obelisk otrzymał nazwę: Skwer 1. Dywizji Grenadierów - Francja 1940.