null

80. rocznica powstania w Warszawskim Getcie

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Rada m.st. Warszawy w 80. rocznicę powstania w Warszawskim Getcie oddała hołd jego bohaterom: członkom organizacji zbrojnych, ale również wszystkim tym, którzy przebywali na jego terenie.

Walka, która rozpoczęła się 19 kwietnia 1943 roku była aktem rozpaczy, heroizmu i męstwa
w ostatniej fazie likwidacji getta rozpoczętej przez Niemców 22 lipca 1942 r. W ciągu dwóch miesięcy trwania akcji 254 tys. ludzi wywieziono do obozu zagłady w Treblince, 11 tys. skierowano do obozów pracy, na miejscu rozstrzelano ok. 6 tys. W getcie legalnie pozostało 35 tys. osób, a ok. 25 tys. żyło
w ukryciu.

W chwili wybuchu Powstania w getcie było około 70 tys. Żydów, prawie 14 tys. z nich zginęło. Reszta została wywieziona do obozów zagłady. Powstańcy w małych, rozproszonych grupach walczyli do 16 maja 1943 roku. Tego dnia o godzinie 20.15 Niemcy wysadzili w powietrze Wielką Synagogę na Tłomackiem. Był to symboliczny koniec zrywu w Warszawskim Getcie. Po nim nastąpiła ostateczna zagłada ludzi, ulic i domów. Getto zostało obrócone w morze gruzów, pod którym tliło się jeszcze przez długi czas ukryte w bunkrach życie.

Powstanie w Warszawskim Getcie było pierwszym miejskim wystąpieniem powstańczym w okupowanej przez Niemców Europie. Bohaterami tego desperackiego aktu wyboru godnej śmierci z bronią w ręku, jak i wzięcia odwetu na ciemiężycielach przez kilkuset bojowników byli członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej dowodzonej przez Mordechaja Anielewicza i Marka Edelmana oraz Żydowskiego Związku Wojskowego pod dowództwem Pawła Frenkla i Leona Rodala.

Zobacz galerię (37 zdjęć)