null

80. rocznica obrony radiostacji KG AK

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Pomnik Obrońców Radiostacji KG AK. Na płycie pomnika jest wyryty napis " W dniu 4 marca 1944 roku spełniając żołnierski obowiązek i broniąc tajnej Radiostacji KG Armii Krajowej umieszczonej w domu przy ulicy Gawędziarzy 24 d. Okuniewska zginęli bohaterska walcząc z gestapo kap. pchor. Eugeniusz Bocheński ps Dubaniec lat 23 dowódca Osłony Radiostacji kap. pchor. Stefan Łyszkiewicz ps. Pechowiec lat 19 żołnierz Osłony Radiostacji. "

4 marca 1944 r. Niemcy doszczętnie zniszczyli radiostację Komendy Głównej Armii Krajowej, znajdującej się w Rembertowie. 80 lat później czcimy pamięć o bohaterach, którzy tamtego dnia dzielnie bronili gmachu. W uroczystości udział wzięli Sławomir Potapowicz, Wiceprzewodniczący Rady m.st. Warszawy oraz Ewa Janczar, stołeczna radna.

Marcowego poranka 1944 r. niemieckie samochody, w których znajdowało się około sześćdziesięciu gestapowców, niespodziewanie zjawiły się pod gmachem Radiostacji GK AK, znajdującej się przy ówczesnej ulicy Okuniewskiej. Po dwu i pół godzinnym boju Niemcom udało się przejąć Radiostację. Stało się to na trzy dni przed terminem przeniesienia jej na ul. Poznańską.

Podczas obrony zginęło dwóch z pięciu członków osłony radiostacji znajdujących się na miejscu w czasie akcji:

  • "Dubaniec" - kpr. pchor. Eugeniusz Bocheński
  • "Pechowiec" - kpr. pchor. Stefan Łyszkiewicz

Akcję przeżyli:

  • "Książę" - kpr. pchor. Artur Zbigniew Łyszkiewicz
  • "Szczęsny"  - kpr. pchor. Jan Świdziński
  • "Grajek" - nieznany z pseudonimu ani nazwiska radiotelegrafista

Przyczyna wykrycia radiostacji nie jest znana. Z dwóch możliwych opcji – zdrada, bądź radiolokacja, druga jest uważana za bardziej prawdopodobną.

Sławomir Potapowicz oraz Ewa Janczar w asyście strażnika miejskiego składają hołd przed pomnikiem. Na drugim planie widać przybyłych na uroczystość uczniów szkół podstawowych.
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Na pierwszym planie stołeczni radni maszerują w stronę pomnika w asyście strażnika miejskiego niosącego wieniec kwiatów w barwach Warszawy.
Głowica sztandaru - polski orzeł w koronie.
Sławomir Potapowicz oraz Ewa Janczar wśród zgromadzonych gości.