null

80. rocznica Akcji pod Arsenałem

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Podczas uroczystości upamiętniających wydarzenie, Radę m.st. Warszawy reprezentowali: Stanisław Dratkiewicz, Paweł Lech i Piotr Żbikowski.

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia kwiatów w asyście Straży Miejskiej pod Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po jej zakończeniu odbyła się harcerska defilada ulicami Starego Miasta.   

Wydarzenia, upamiętnione podczas uroczystości w niedzielę 26 marca, odnoszą się do akcji zbrojnej Grup Szturmowych Szarych Szeregów, które odbyły się w pobliżu Arsenału u zbiegu ulic: Bielańskiej, Długiej i Nalewki w Warszawie. W przeprowadzonej 26 marca 1943 akcji uwolniono podharcmistrza Jana Bytnara „Rudego” oraz dwudziestu innych więźniów przewożonych po przesłuchaniach z siedziby Gestapo w alei Szucha do więzienia na Pawiaku. Zaplanował ją Tadeusz Zawadzki ps. „Zośka”, a jej dowódcą był Stanisław Broniewski ps. „Orsza” (Honorowy Obywatel Warszawy od 13 kwietnia 1992 r.), który od maja 1943 do października 1944 roku był naczelnikiem Szarych Szregów.

Od 52. uroczystościom upamietniającym Akcję pod Arsenałem towarzyszy “Rajd Arsenał”. W tym roku jego głównym celem było zwrócenie uwagi na wartość siostrzanych i braterskich więzi oraz znalezienie sposobów na pielęgnowanie ich. Zakończenie rajdu, który trwał od 24 marca br., poprzedził Apel Pamięci oraz uroczyste złożenie kwiatów w miejscu upamiętnienia, przy Arsenale Warszawskim (ul. Długa 52).     

 

fot. Zuza Sosnowska

Zobacz galerię (9 zdjęć)