
Stołeczni radni oraz członkowie Młodzieżowej Rady m.st. Warszawy, wspólnie oddali hołd powstańcom z warszawskiego getta. Przedstawiciele rady, Magdalena Roguska, Sławomir Potapowicz i Dariusz Figura - wiceprzewodniczący Rady m.st. Warszawy oraz radni - Beata Michalec i Paweł Lech, złożyli kwiaty w miejscach pamięci.
19 kwietnia 1943 r. wybuchło powstanie w getcie warszawskim, które trwało do połowy maja. Niemieckie wojska niszczyły kamienicę po kamienicy. 8 maja 1943 r. otoczyli bunkier dowództwa ŻOB przy ul. Miłej 18. Około stu bojowców, wśród nich Mordechaj Anielewicz, udusiło się dymem lub popełniło samobójstwo, nie chcąc wpaść w ręce Niemców. Walki pojedynczych grup powstańczych trwały, aż do 16 maja. Tego dnia wieczorem na znak zwycięstwa Niemcy wysadzili w powietrze znajdującą się poza terenem getta szczątkowego Wielką Synagogę przy ul. Tłomackie.
Zaledwie kilkudziesięciu powstańcom udało się wydostać kanałami i podziemnymi tunelami z płonącego getta. Większość z nich zginęła następnie w wyniku denuncjacji, część w walkach partyzanckich, niektórzy wzięli udział w powstaniu warszawskim w 1944 r. Po powstaniu Niemcy zrównali teren getta z ziemią.
W dniu 79. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim stołeczni radni oddali hołd żydowskim bojownikom w miejscach pamięci:
- pod Pomnikiem Bohaterów Getta - u zbiegu ulic Anielewicza i Zamenhofa,
- pod Pomnikiem Bohaterów Getta – właz,
- pod Pomnikiem Żegoty - przy ul. Zamenhofa,
- przy płycie Szmula Zygielbojma - przy ul. Edelmana 6,
- pod Bunkrem Anielewicza na skrzyżowaniu ulic Miłej i Dubois,
- Umschlagplatz przy ul. Stawki 4/6,
- pod tablicą Pawła Frenkla - ul. Muranowska 1,
- pod tablicą Pawła Frenkla - ul. Grzybowska 5A,
- Enklawa Getta – mur - ul. Sienna 55,
- pod pomnikiem upamiętniającycm Ewakuacji Bojowników Getta Warszawskiego - ul. Prosta 51.
fot. Bartosz Bajerski

















