null

47. rocznica buntu w Ursusie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Radni Aleksandra Śniegocka-Goździk oraz Stanisław Dratkiewicz składają kwiaty w barwach flagi Polski.

W niedzielę, 2 lipca 2023 roku, przy Pomniku Robotników Czerwca 1976 roku odbyła się uroczystość związana z 47. rocznicą buntu w Ursusie. Obecni byli radni m.st. Warszawy – Aleksandra Śniegocka-Goździk oraz Stanisław Dratkiewicz.

Ceremonia przed Pomnikiem z wojskową asystą honorową z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego składała się z przemówień okolicznościowych oraz złożenia kwiatów.

Czerwiec ‘76

Powodem wybuchu buntu w czerwcu 1976 r. był projekt nagłej podwyżki cen artykułów żywnościowych. W 112 zakładach pracy na terenie 24 województw ponad 80 tys. osób uczestniczyło w strajkach i demonstracjach ulicznych, które zakończyły się starciami z Milicją Obywatelską. Zatrzymani przez ZOMO byli brutalnie bici, część z nich zostało wyrzuconych z pracy, a nawet sądownie skazanych. Odwaga tych ludzi jest jednym z powodów, dla których dzisiaj możemy cieszyć się wolnością.

Zobacz galerię (3 zdjęć)
Pod Pomnik Robotników Czerwca 1976 roku, wysokiego głazu z wygrawerowanym napisem "1976 czerwiec", złożone zostały biało-czerwone wieńce.