null

40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Grafika z hasłem Proszę się rozejść. Czarne tło z czerwonym napisem odnoszacym się do 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

W niedzielę 12 grudnia 2021 r. odbyła się uroczystość z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego pod tablicą upamiętniającą działaczy „Solidarności” przetrzymywanych w więzieniu w Białołęce. Radę m.st. Warszawy reprezentowała Magdalena Roguska, wiceprzewodnicząca Rady m.st. Warszawy.

13 grudnia 1981 r. wprowadzono w Polsce stan wojenny. Obywatele dowiedzieli się tego z przemówienia gen. Wojciecha Jaruzelskiego, nadanej w Polskim Radio oraz wyemitowanej Telewizji Polskiej.

Ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią. Dorobek wielu pokoleń, wzniesiony z popiołów polski dom ulega ruinie. Struktury państwa przestają działać. Gasnącej gospodarce zadawane są codziennie nowe ciosy, warunki życia przytłaczają ludzi coraz większym ciężarem. (...) Rada Państwa, w zgodzie z postanowieniami Konstytucji, wprowadziła dziś o północy stan wojenny na obszarze całego kraju mówił generał Wojciech Jaruzelski.

Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku.

Tablica, pod którą odbyło się złożenie kwiatów została odsłonięta zokazji 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego z inicjatywy Stowarzyszenia Wolnego Słowa oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Zapisano na niej:

Po 13 grudnia władze PRL łamiąc podstępnie dążenia Polaków do wolności, uwięziły ponad dziesięć tysięcy działaczy „Solidarności” i opozycji demokratycznej. W więzieniu w Białołęce przetrzymywano 679 osób. Po ośmiu latach „Solidarność” zwyciężyła. Żyjemy wolni w niepodległej Polsce. Pamiętajmy o tych, którzy o to walczyli. 

Zdjęcia pochodzą z zasobów Urzędu Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy

Zobacz galerię (2 zdjęć)
Magdalena Roguska, wiceprzewodnicząca Rady m.st. Warszawy stoi za strażnikiem miejskim, który trzyma wieniec z szarfą w kolorach Warszawy.