W zeszłym tygodniu została odsłonięta tablica upamiętniająca miejsce, w którym swoją siedzibę miał Komitet Obywatelski Solidarność. Wydarzenie na pl. Konstytucji pod dawną kawiarnią Niespodzianka" rozpoczęło warszawskie obchody 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku.
>> odsłonięcie tablicy na pl. Konstytucji
1 i 2 czerwca na Placu Defilad odbyły się debaty, "Wolność w Kulturze" i "Przełom Kobiet". W poniedziałek 3 czerwca przy ul. Aleksandra Fredry 6, na gmachu d. Banku Zachodniego, Ewa Malinowska-Grupińska, Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy wspólnie z Prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim oraz synem Tadeusza Mazowieckiego odsłonili tablicę upamiętniającą miejsce, w którym od kwietnia 1989 r. mieściła się siedziba Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” - sztabu wyborczego opozycji.
Kolejnym ciekawym wydarzeniem realizowanym przez Dom Spotkań z Historią było ŚNIADANIE WOLNOŚCI podczas, którego uczestnicy mieli okazję odbyć kulinarną podróż do przeszłości. Talerze na stole rozstawionym przed Pałacem Kultury i Nauki zostały zapełnione popularnymi w czasów PRL-u jajkami w majonezie, sałatką jarzynową, salcesonem oraz kanapkami z paprykarzem i pasztetową. Nie zabrakło także oranżady, wody sodowej z sokiem i waty cukrowej. Wspólny posiłek do którego zasiedli - Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, Przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska, wiceprezydent Paweł Rabiej oraz dyrektor koordynator ds. kultury i komunikacji Aldona Machnowska-Góra razem uczniami warszawskich liceów był okazją do uświadomienia młodym ludziom jak po 1989 roku zmieniła się Polska. Opowieść była przeplatana pytaniami i opowieściami nie tylko dotyczącymi tego co jadło się w domach trzy dekady temu. Kulinarne spotkanie kilku pokoleń prowadziła Katarzyna Bosacka, inicjatorka akcji "MENU WOLNOŚCI". Wśród uczestników spotkań nie zabrakło także przedstawicieli Młodzieżowej Rady m.st. Warszawy.
W piątek 7 czerwca br., w Domu Spotkań z Historią odbył się wernisaż wystawy "Przełom w kadrze 1989".
Na wystawie pokazujemy bardzo dobrą fotografię prasową, którą publikowały gazety polskie, ale też prasa światowa. Zdjęcia, na których utrwalono przełomowe wydarzenia, ale i życie Polaków w tym ważnym i fascynującym okresie" - powiedziała Anna Brzezińska, jedna z kuratorek wystawy.







































