null

228. rocznica Insurekcji Warszawskiej

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Beata Michalec i Justyna Zając, radne m.st. Warszawy na tle pomnika Tadeusza Kościuszki na pl. Żelaznej Bramy. W tle biało-czerwona wstęga niesiona przez uczniów.

Uroczystość upamiętniająca powstanie warszawskie 1794 roku odbyła się pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki na pl. Żelaznej Bramy. Radę m.st. Warszawy reprezentowały Beata Michalec i Justyna Zając.

Insurekcja warszawska to zbrojne powstanie armii koronnej i mieszkańców Warszawy przeciwko okupacyjnemu garnizonowi rosyjskiemu w czasie insurekcji kościuszkowskiej. 

Po rozpoczęciu insurekcji kościuszkowskiej, w marcu 1794 r. Tadeusz Kościuszko, wiedział że uczestnictwo Warszawy w walce i odniesienia końcowego sukcesu jest konieczne. Wysłał do miasta swojego emisariusza, Tomasza Maruszewskiego, który wspólnie z Ignacym Józefem Działyńskim, od końca 1793 r. kierowali przygotowaniami do wybuchu powstania w Warszawie. Pod wpływem wieści o zwycięstwie wojsk powstańczych pod Racławicami oraz o planowanej na 19 kwietnia pacyfikacji stolicy 17 kwietnia wybuchły walki na ulicach.

Celem insurekcji warszawskiej było przejęcie kontroli nad miastem z rąk Imperium Rosyjskiego.

Uczestnicy uroczystości pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki na pl. Żelaznej Bramy. W tle biało-czerwona wstęga trzymana przez uczniów.
Zobacz galerię (2 zdjęć)
Złożenie kwiatów przez miejskie radne pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki na pl. Żelaznej Bramy. Wieniec niesie strażnik miejski.