null

19. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Morze wieńców złożonych pod płaskorzeźbą "Walka" pomnika Bohaterów Getta w Warszawie, obrazującej grupę żydowskich bojowców. Powstańcy w pełnych ekspresji pozach trzymają w dłoniach butelki z benzyną, pistolety i granaty. Młoda kobieta trzyma na ręku dziecko. Grupę otaczają płomienie.

Holokaust to jedno z najokrutniejszych wydarzeń w historii. Szacuje się, że ta nazistowska zbrodnia doprowadziła do śmierci nawet 5-6 milionów ludzi, z czego jedną trzecią stanowiły dzieci. Rocznicę wyzwolenia Auschwitz, niemieckiego obozu koncentracyjnego oraz ośrodka zagłady, Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. 27.01.2024 r. obchodzimy go po raz dziewiętnasty.

Uroczystość z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu została zorganizowana w przeddzień rocznicy, 26 stycznia 2024 r. Wzięli w niej udział Wiceprzewodniczący Rady m.st. Warszawy Sławomir Potapowicz oraz Alicja Żebrowska i stołeczni radni Maria Jęda, Beata Michalec oraz Paweł Lech. Jak co roku odbyła się ona pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. 

Obchody objęły m.in. modlitwę ekumeniczną przedstawicieli różnych wyznań i kościołów, występ artystyczny aktorów Teatru Żydowskiego oraz oficjalne składanie wieńców.

Stołeczni radni w asyście strażnika miejskiego trzymającego wieniec w barwach Warszawy maszerujący w stronę pomnika, by złożyć pod nim kwiaty.
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Stołeczni radni oddają hołd, kłaniając się przed pomnikiem.
Na pierwszym planie gromadzeni na uroczystości stoją w wyznaczonym czerwoną wstęgą miejscu. Na drugim planie widoczny jest budynek Muzeum POLIN.