null

175. rocznica rewolucji i walk o wolność 1848-49

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Podczas uroczystości przedstawiciele Rady m.st. Warszawy, Piotr Żbikowski, Paweł Lech i Stanisław Dratkiewicz, złożyli kwiaty pod pomnikiem gen. Józefa Zachariasza Bema, bohatera narodowego Polski i Węgier.

Józef Zachariasz Bem, urodził się 14 marca 1794 r. w Tarnowie (wtedy Austria). Był generałem, strategiem, pisarzem, inżynierem wojskowym, ale również twórcą pierwszych oddziałów wojsk rakietowych w Wojsku Polskim. Stał się legendą jeszcze w czasie swojego życia. Podczas rewolucyjnych zrywów narodowych, zwanych Wiosną Ludów, stał się sławny prawie w całej Europie. Ceniono jego zdolności przywódcze, dał się także poznać jako wybitny taktyk.

Środowa uroczystość odbyła się z okazji 175. rocznicy rewolucji i walk o wolność 1848-49. W tym okresie od grudnia do marca jako dowódca armii węgierskiej kilkukrotnie wyparł wojska austriackie z Siedmiogrodu, dzięki czemu stał się węgierskim bohaterem narodowym. Po upadku rewolucji 13 sierpnia 1849 r. uciekł do Turcji. Po przyjęciu islamu otrzymał tytuł Pasza. Do wojks sułtana wstąpił pod nowym imieniem – Murat. W 1850 r. zasłużył się w obronie miasta Aleppo, zyskując sławę także w Turcji.

Zobacz galerię (6 zdjęć)