
Z tej okazji delegacja Rady m.st. Warszawy złożyła kwiaty pod pomnikiem Romualda Traugutta, który znajduje się w Galerii plenerowej rzeźb członków Rządu Narodowego Powstania 1863 roku znajdującej się na dziedzińcu historycznego X Pawilonu.
Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem delegacja rady, Sławomir Potapowicz - wiceprzewodniczący Rady m.st. Warszawy, Beata Michalec, Paweł Lech i Justyna Zając odwiedzili celę Romualda Traugutta.
11 kwietnia 1864 r. policja carska aresztowała przywódcę tajnego Rządu Narodowego, Romualda Traugutta. Dyktator Powstania styczniowego przebywał przy ulicy Smolnej w Warszawie, gdzie wynajmował skromny pokój. Ukrywał się pod nazwiskiem Michała Czarneckiego. Po ujęciu tego zdolnego przywódcy nastąpił schyłek Powstania. Według historyków skończyłoby się ono prawdopodobnie wcześniej, gdyby Traugutt nie przejął dowodzenia jesienią poprzedniego roku. Zaproponowane przez niego zmiany organizacyjne, zwłaszcza w grupowaniu oddziałów partyzanckich, pomogły przetrwać zimę i kontynuować walkę.
Centrum dowodzenia Rządu Narodowego znajdowało się w Warszawie. Traugutt podejmował najważniejsze decyzje i przekazywał swe postanowienia własną powstańczą pocztą do konspiracyjnych komórek w innych miastach. Podziemne państwo, które wtedy powstało stało się później wzorem dla znacznie potężniejszej instytucji w czasie II wojny światowej.
Mimo środków ostrożności, policja carska wytropiła konspiratorów, a następnie podczas przesłuchań wydobyto z nich zeznania obciążające współpracowników. RomualdaTraugutta i innych członków rządu skazano na karę śmierci przez powieszenie. Egzekucja odbyła się na stokach Cytadeli Warszawskiej.