null

101. rocznica wyboru Gabriela Narutowicza na Pierwszego Prezydenta RP

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Na pierwszym planie widnieje popiersie Gabriela Narutowicza, stojące na szczycie pomnika. W tle widoczne są gałęzie drzew.
fot. Urząd m.st. Warszawy

11 grudnia 1922 r., dokładnie 101 lat temu, Gabriel Narutowicz został wybrany na stanowisko pierwszego Prezydenta II Rzeczypospolitej Polskiej. Z tego powodu dzisiaj, na placu Narutowicza, odbyła się uroczystość upamiętniająca to wydarzenie.

W uroczystości brał udział radny m.st. Warszawy Piotr Żbikowski, który w asyście straży miejskiej złożył kwiaty pod pomnikiem pierwszego Prezydenta RP.

Gabriel Narutowicz (1865-1922) był polskim inżynierem, profesorem, i politykiem, pierwszy prezydent II Rzeczypospolitej. Związany był z Politechniką Lwowską, gdzie wykładał na Wydziale Inżynierii Lądowej.

Jego zaangażowanie w życie polityczne nasiliło się po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Narutowicz pełnił funkcję ministra robót publicznych. W 1922 roku został wybrany na prezydenta Polski. Jego kadencja zakończyła się tragicznie – zaledwie kilka dni po objęciu stanowiska, 16 grudnia 1922 r., został zastrzelony przez zamachowca podczas wizyty w budynku Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.

Na pierwszym planie widoczna jest płyta informacyjna, stojąca przed pomnikiem Gabriela Narutowicza. Widnieje na niej zdjęcie samego Prezydenta RP oraz informacje na jego temat.
Zobacz galerię (6 zdjęć)
Na pierwszym planie widoczny jest uśmiechnięty radny Piotr Żbikowski, wraz z Janem Józefem Kasprzykiem - szefem Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Na pierwszym planie znajduję się radny Piotr Żbikowski, w towarzystwie Jana Józefa Kasprzyka - szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Na pierwszym planie znajduję się radny Piotr Żbikowski, składający kwiaty przed pomnikiem, w asyście strażnika miejskiego.
Na pierwszym planie znajduję się radny Piotr Żbikowski, oddający hołd przed pomnikiem, w asyście salutującego strażnika miejskiego.
Na pierwszym planie widoczny jest pomnik Gabriela Narutowicza, przed którym leżą złożone podczas uroczystości kwiaty i wieńce.