null

"Cudzoziemcy w Powstaniu Warszawskim" - premiera filmu

Drukuj otwiera się w nowej karcie

18 września br. w Kinotece odbyła się premiera filmu "Cudzoziemcy w Powstaniu Warszawskim", który został wyreżyserowany przez Małgorzatę Bramę z inicjatywy Związku Powstańców Warszawskich.

- Kiedy w marcu podczas uroczystości urodzinowej gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego, który odszedł od nas w sierpniu usłyszałam o zbliżającej się premierze filmu „Cudzoziemcy w Powstaniu Warszawskim” przypomniały mi się słowa Generała wypowiedziane rok temu podczas uroczystości rocznicowych Powstania Warszawskiego w Parku Wolności: „Pamiętajcie Polacy muszą mieć szacunek do wszystkich, obojętnie jakich poglądów, narodowości czy wyznania. Szacunek dla wszystkich jednakowy”.   
W Powstaniu Warszawskim ramię w ramię z Polakami walczyli przedstawiciele ponad 20 narodowości, najprawdopodobniej ok. 300 osób. Byli wśród nich Węgrzy, Słowacy, Francuzi, Belgowie, Holendrzy, Grecy, Brytyjczycy, Włosi, Rosjanie, Ormianie i obywatele krajów kaukaskich, a także Azer, Czech, Ukrainiec, Rumun, Australijczyk, Nigeryjczyk oraz osoby różnych wyznań. Nazwisk większości z nich nie znamy. Uważam, że historie tych osób trzeba opowiadać, bo rola cudzoziemców i ich zasługi w Powstaniu Warszawskim są za mało znane – stąd niedocenione -
powiedziała Ewa Malinowska-Grupińska, Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.

Małgorzata Brama - reżyserka filmowa specjalizująca się w filmach historycznych dotyczących II wojny światowej i powstania warszawskiego. Współpracuje ze Związkiem Powstańców Warszawskich. Współpracowała z BBC przy produkcji serialu Europa za zamkniętymi drzwiami i Polscy bohaterowie wojenni. W latach 2007-2010 współpracowała także z Discovery Chanell History przy serialu Wojenne love story
i Eksplozja ciszy (o jedynym na świecie plutonie głuchoniemych). Zadebiutowała filmem dokumentalnym Targówek '44.  W 2010 roku otrzymała nagrodę im. Aleksandra Kamińskiego na XX Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu” za film dokumentalny Dziewczyny. Nagrodzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: w 2008 roku odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, w 2015 roku nagrodą „Złotego Kopernika” w kategorii najlepszy film edukacyjny za film "Radosław" i w 2017 roku za film "Kazimierz Leski". Ostatnio wyreżyserowała także: "Cudzoziemcy w Powstaniu Warszawskim" i "Anoda" natomiast w przygotowaniu jest film o gen. Zbigniewie Ścibor-Rylskim ps. "Motyl", Honorowym Obywatelu m.st. Warszawy.     

W tym roku Małgorzata Brama została laureatką Nagrody m.st. Warszawy przyznawanej przez Radę m.st. Warszawy.  
  

fot. Zuzanna Sosnowska
Zobacz galerię (4 zdjęć)
fot. Zuzanna Sosnowska
fot. Zuzanna Sosnowska
fot. Zuzanna Sosnowska