null

Rozpoczynamy sezon na działania lokalne

Drukuj link otwiera się w nowej karcie

Urząd m.st. Warszawy wspólnie z organizacjami pozarządowymi rozpoczyna cykl wydarzeń aktywizujących mieszkańców do działań na rzecz zmian w najbliższej okolicy. Celem spotkań, warsztatów i pikników będzie uwolnienie siły tkwiącej w lokalnych społecznościach oraz nawiązanie dobrosąsiedzkich relacji.

Już w najbliższy weekend 5 kwietnia o godz. 10 rozpocznie się realizacja pierwszej w Warszawie inicjatywy lokalnej. Celem projektu jest stworzenie przestrzeni, z której będzie mógł korzystać każdy spacerowicz pojawiający się na terenie Osiedla Jazdów. Organizatorzy i sympatycy projektu mają nadzieję, że stanie się on rozpoznawalnym miejscem na mapie Śródmieścia.

W przyszłym tygodniu, 8 kwietnia w Centrum Społecznym PACA oraz 9 kwietnia w Warsztacie przy pl. Konstytucji 4 o godz. 17.30 odbędą się spotkania informacyjne dotyczące współpracy pomiędzy mieszkańcami a Urzędem. Oprócz warsztatów z pisania wniosków, mieszkańcy będą mogli zapoznać się z samym mechanizmem inicjatywy lokalnej. Dla zainteresowanych w Warsztacie przy pl. Konstytucji 4, od kwietnia uruchomiony zostanie również punkt informacyjny, który będzie czynny w każdy poniedziałek w godz. 16.00-20.00 (poza dniami wolnymi od pracy).

W ramach działań Q-Ruchu Sąsiedzkiego w kwietniu odbędą się spotkania o wspólnej nazwie "Jak zorganizować Dzień Sąsiada":

  • 7 kwietnia, dla mieszkańców Pragi Południe (Centrum Społeczne PACA, ul. Paca 40, godz. 18.00),
  • 8 kwietnia, dla mieszkańców Woli, Śródmieścia i Żoliborza (Muzeum Woli, ul. Srebrna 12, godz. 18.00),
  • oraz 9 kwietnia, dla mieszkańców Białołęki, Targówka i Pragi Północ (Dom Kultury Zacisze, ul. Blokowa 1, godz. 18.00).

17 maja w godz. 12.00 - 22.00 Dzielnicowa Komisja Dialogu Społecznego w Śródmieściu wraz z Warsztatem przy pl. Konstytucji oraz Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, przy współpracy Urzędu Dzielnicy Śródmieście organizują Święto Inicjatyw Społecznych. W programie imprezy m.in.: targi ekonomii społecznej, piknik inicjatyw społecznych (warsztaty, występy, pokazy), debata, gra miejska i wieczorna potańcówka.

Wiosenne działania sąsiedzkie zakończą się 31 maja, obchodami Dnia Sąsiada, który w Warszawie świętowany jest od 2006 roku. Do 18 kwietnia inicjatorzy Warszawskiego Dnia Sąsiada, czyli Q Ruch Sąsiedzki czekają na zgłoszenia mieszkańców i grup, które chcą wziąć udział w tegorocznym sąsiedzkim święcie. Zgłaszać należy się przez portal www.inicjatywysasiedzkie.pl.

Informacje o wsparciu dla lokalnych działań mieszkańców Warszawy można znaleźć na stronie www.inicjatywa.um.warszawa.pl.

 

Zob. również -> Wydarzenie "Sezon na działania lokalne" na Facebooku.