null

Otwarte serca zdominowały konkurs S3KTOR

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Laureaci konkursu S3KTOR na wspólnym zdjęciu na scenie.
Gala ogłoszenia laureatów konkursu na najlepszą warszawską inicjatywę pozarządową 2022 roku S3KTOR. Fot. Radek Zawadzki

Jak dać nowy dom tym, którzy zostawili wszystko, uciekając przed wojną? Jak zapewnić dzieciom poczucie bezpieczeństwa i możliwie dużo radości w nowym kraju? Na te pytania odpowiedzieli laureaci XIII edycji konkursu S3KTOR. Ale pokazali też wspaniałą wrażliwość na czworonożnych mieszkańców Warszawy; jak budować wielopokoleniową społeczność wokół wspólnej idei; jak stworzyć wyjątkowe miejsce, w którym rozwija się twórczość.

30 maja w Służewskim Domu Kultury już po raz trzynasty zostały przyznane nagrody za najlepszą warszawską inicjatywę pozarządową. Konkurs S3KTOR organizowany jest przez m.st. Warszawę, aby podziękować trzeciemu sektorowi, promować go i wzmacniać. Opowiadanie o organizacjach – zarówno zwycięskich, jak i nominowanych – ma inspirować, pomóc w budowaniu partnerstw oraz zachęcać warszawianki i warszawiaków do korzystania z tych inicjatyw i tworzenia kolejnych.

Otwarte serca

Otwarte serca i solidarność zdominowały tegoroczną edycję konkursu S3KTOR. W roku naznaczonym wojną w Ukrainie aż jedna trzecia zgłoszonych inicjatyw dotyczyła pomocy osobom szukającym schronienia w Warszawie. Za te działania szczególnie dziękował prezydent Rafał Trzaskowski, który w nagraniu skierowanym do gości mówił:

­Otworzyli Państwo swoje serca i stworzyli ogromną liczbę ważnych inicjatyw. Nieśliście i niesiecie bezcenną pomoc. Na dworcach, na ulicach, w punktach pobytowych. Dosłownie wszędzie. Bez tej determinacji, bez niesamowitego zaangażowania NGO-sów oraz zwykłych mieszkanek i mieszkańców stolicy, na pewno nie bylibyśmy w stanie sobie z tym ogromnym wyzwaniem poradzić. Dziękuję Wam raz jeszcze z całego serca.

Trójka laureatów w kategorii podstawowej

W kategorii podstawowej zgłoszono aż 95 inicjatyw. Można odnaleźć w nich panoramę stołecznego trzeciego sektora, który zajmuje się każdą sferą życia: edukacją, kulturą, sportem, ochroną zdrowia, pomocą społeczną, prawami człowieka.

W Warszawie zarejestrowanych jest ponad 14 tysięcy fundacji i stowarzyszeń. Po raz kolejny nagrodziliśmy te, które najlepiej wspierają swoją działalnością mieszkanki i mieszkańców Warszawy. Dziękuję, że wspólnie z nami budujecie miasto dla wszystkich. Działalność osób pracujących w trzecim sektorze jest nie do przecenienia – mówiła Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Obecni dziś nominowani kontynuują piękną historię. Od 2010 roku do konkursu S3KTOR zostało zgłoszonych ponad 1300 inicjatyw i organizacji, przyznanych zostało już ponad 100 nagród. Za tymi liczbami kryją się opowieści o wspaniałych działaniach i dobrych ludziach. Są to historie pełne empatii, solidarności, piękna, zaangażowania, pasji, radości – mówiła Karolina Zdrodowska, dyrektor koordynator ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego.

W tym roku nagrody za najlepsze warszawskie inicjatywy pozarządowe 2022 roku S3KTOR otrzymali:

"Za budowanie świata, w którym każdy ma godne miejsce do życia" – to motto organizacji, która zajęła I miejsce. W ubiegłym roku dzięki niej wiele osób takie miejsce znalazło i odzyskało poczucie bezpieczeństwa. Organizatorzy zwycięskiej inicjatywy mieli wieloletnie doświadczenie w zapewnianiu ludziom domów, choć nigdy wcześniej skala potrzeb nie była tak duża. Wykorzystując swoje doświadczenie, stworzyli zupełnie nowe rozwiązania. W pomoc zaangażowani byli urzędnicy, wolontariusze oraz mieszkańcy Warszawy, którzy oferowali miejsca w swoich domach. Powstał cały system oparty na solidarności, zaangażowaniu lokalnych społeczności i współpracy społecznej.

Jej autorzy zrobili wszystko, aby dać poczucie bezpieczeństwa dzieciom szukającym w Warszawie schronienia przed wojną w Ukrainie. Pragnęli ograniczyć stres związany z nauką w obcym środowisku, jednocześnie stwarzając formalne możliwości powrotu do nauki w domu. I dokonali niemożliwego. W 46 dni od wybuchu wojny otworzyli w Warszawie pierwszą, pełnowymiarową, 11-klasową ukraińską szkołę. Dzięki pracy kilkudziesięciu wolontariuszy i wsparciu wielu organizacji dostosowali sale do potrzeb szkolnych. Zrekrutowali ukraińskich nauczycieli i pracowników administracyjnych. Zgromadzili niezbędny sprzęt. I stworzyli wyjątkowe miejsce, które nie tylko daje szansę na dokończenie przerwanej edukacji, ale też przestrzeń i środowisko, w którym dzieci mogą czuć się bezpieczne, pośród swoich ukraińskojęzycznych rówieśników.

To inicjatywa gromadząca wokół siebie dobrych ludzi, wrażliwych na czworonożnych mieszkańców Warszawy. A konkretnie – na los kotów wolnożyjących. Fundacja leczy je, sterylizuje, a w razie śmiertelnej choroby zabiera w miejsce, gdzie w szczęściu dożyją swoich dni. Szuka również domów dla tych, które nie powinny żyć na ulicy oraz wspiera ich społecznych opiekunów.

Nagroda Za całokształt Grand S3KTOR

Co roku przyznawana jest nagroda Za całokształt Grand S3KTOR. Wyróżnienie to otrzymują szczególnie zasłużone organizacje, które od co najmniej 10 lat działają na rzecz stolicy i jej mieszkańców. W tym roku nominowanych było aż 41 organizacji i spośród nich zwycięzcę wybrała Warszawska Rada Działalności Pożytku Publicznego.

Laureatem tytułu Grand S3KTOR i nagrody w wysokości 20 tysięcy złotych został Teatr Komuna Warszawa, który działa od ponad 30 lat. W tym czasie jego aktorzy stworzyli jeden z najciekawszych, niezależnych teatrów w Polsce. Byli aktywnymi uczestnikami debaty na rzecz rozwoju sektora pozarządowego oraz kultury w Warszawie, a obecnie starają się wprowadzać innowacje do świata sztuki. Teatr Komuna stworzył w sercu miasta niezwykłe, tętniące życiem miejsce, chętnie odwiedzane przez publiczność oraz okolicznych mieszkańców.

Nagroda Mieszkańców ufundowana przez Tramwaje Warszawskie

Od lat konkurs wspierają Tramwaje Warszawskie. Również w tej edycji spółka pomagała w wyborze zwycięzców i ufundowała nagrodę – tym razem Nagrodę Mieszkańców w wysokości 10 tys. złotych. Otrzymała ją inicjatywa „Razem z rodzicami - Teatr Raj ma 25 lat” Parafii pw. św. Marka Ewangelisty Warszawa-Targówek.

Spośród 95 nominowanych inicjatyw mieszkańcy wybrali działanie, które jest wspaniałym przykładem budowania wielopokoleniowej społeczności lokalnej wokół wspólnej idei. Zaczęło się od jednego bloku, gdzie sąsiedzi pisali i reżyserowali sztuki, wystawiane następnie w mieszkaniach. A skończyło na teatrze w jednej z warszawskich parafii. Teatr ten skończył niedawno 25 lat, a jego pierwsi aktorzy pomagają teraz tworzyć kostiumy i scenografię do spektakli swoich dzieci.

Więcej o wszystkich nominowanych można przeczytać na profilu facebookowym konkursu S3KTOR

Informacja poniżej dotyczy poprzedniego etapu konkursu – głosowania na Nagrodę Mieszkańców

Tysiące fundacji i stowarzyszeń działa na rzecz mieszkanek i mieszkańców stolicy, od 2010 miasto wyróżnia najlepsze z nich. Do 30 kwietnia trwa głosowanie na Nagrodę Mieszkańców! Serdecznie zapraszamy do poznania 95 zgłoszonych inicjatyw i zagłosowanie na jedną z nich!

GŁOSOWANIE NA NAGRODĘ MIESZKAŃCÓW

Tysiące stołecznych organizacji pozarządowych każdego dnia zmienia Warszawę i nasze życie na lepsze. Trudno wyobrazić sobie edukację, kulturę, sport, pomoc społeczną, czy opiekę nad zwierzętami bez ich działań.

Również w najtrudniejszych chwilach organizacje, jako pierwsze są gotowe do działania. Tak było w trakcie pandemii. Tak było też w ubiegłym roku, gdy tysiące osób uciekających przed wojną w Ukrainie szukało pomocy w Warszawie.

Od 2010 roku organizujemy konkurs S3KTOR, by podziękować organizacjom pozarządowym za wszystko, co robią dla stolicy, jej mieszkanek i mieszkańców.

Jedną z nagród przyznają warszawianki i warszawiacy. Serdecznie zachęcamy do głosowania na Nagrodę Mieszkańców!

To wyjątkowa okazja, by poznać wiele wspaniałych inicjatyw i podziękować za nie. Zgłoszenia mogą zainspirować, zachęcić do włączenia się w te działania lub do skorzystania z nich w przyszłości. Wystarczy wybrać jedną inicjatywę, korzystając z elektronicznego formularza do którego prowadzi baner poniżej:

W tym roku konkurs jest nietypowy. Obok inicjatyw, którymi organizacje wspierają nas na co dzień i sprawiają, że Warszawa jest miastem dla wszystkich, dobrym do życia, otwartym i przyjaznym, znajdą Państwo dużo działań na rzecz osób szukających schronienia przed wojną w Ukrainie. Układają się one w piękną opowieść o pomocy, ofiarności i sprawczości organizacji pozarządowych oraz mieszkańców stolicy. Serdecznie zachęcamy do poznania ich wszystkich i wybrania jednej z nich.

Wśród zgłoszonych inicjatyw mamy projekty edukacyjne, kulturalne, społeczne, czy sportowe. Są działania dla dzieci, młodzieży, rodzin i seniorów. Dla osób potrzebujących pomocy. Dla zwierząt. Są koncerty, zawody, treningi, warsztaty, czy spacery. Każdy znajdzie coś z czego korzysta lub mógłby skorzystać. W czym mógłby pomóc.

Wśród zgłoszeń dotyczących pomocy dla uchodźców z Ukrainy mamy m.in. portal mapujący tę pomoc, akcję dostarczania wózków osobom z niepełnosprawnościami, punkty weterynaryjne na dworcach, asystę medyczną, przedszkola, świetlice i szkoły dla ukraińskich dzieci, zajęcia integracyjne, edukacyjne, wsparcie w znalezieniu mieszkania, czy pracy oraz wiele innych, równie ważnych działań.

Serdecznie zapraszamy do poznania tych wszystkich inicjatyw. I prosimy o Państwa głosy!

Jak głosować?

Do 30 kwietnia 2023 roku można głosować online na Nagrodę Mieszkańców – na miejskiej stronie internetowej.

Można się tam także zapoznać ze wszystkimi zgłoszonymi inicjatywami. Laureat Nagrody Mieszkańców otrzyma nagrodę w wysokości 10 tys. złotych oraz neon Konkursu S3KTOR.

W konkursie S3KTOR zostaną przyznane również trzy nagrody w kategorii podstawowej – dla najlepszej warszawskiej inicjatywy pozarządowej oraz nagroda za całokształt działalności Grand S3KTOR 2022.

Zwycięzców konkursu poznamy podczas gali ogłoszenia laureatów, która odbędzie się 30 maja 2023 roku.

ZGŁOSZENIA DO KONKURSU (ZAKOŃCZYŁY SIĘ 26 MARCA)

W Warszawie zarejestrowanych jest ponad 14 tysięcy fundacji i stowarzyszeń. Szacuje się, że około 7 tysięcy z nich jest aktywnych. Działają na wielu polach, między innymi opiekują się potrzebującymi pomocy, zajmują się dziećmi, prowadzą zajęcia edukacyjne i sportowe czy współtworzą ofertę kulturalną stolicy. To m.in. dzięki nim Warszawa jest miejscem dobrym do życia, przyjaznym i otwartym, w którym każdy może czuć się jak u siebie.

Wykonujecie Państwo wspaniałą pracę i każdym swoim działaniem zmieniacie Warszawę i życie jej mieszkanek i mieszkańców po prostu na lepsze -  mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, w nagraniu skierowanym do uczestników ubiegłorocznej gali konkursu S3KTOR

Zgłoszenia ruszyły

Kapituła w konkursie przyzna trzy nagrody w kategorii podstawowej oraz nagrodę za całokształt - Grand S3KTOR 2022. Warszawianki i warszawiacy w otwartym głosowaniu online wyłonią zdobywcę Nagrody Mieszkańców.

Kandydować może każdy (z tym że w przypadku nagrody Za całokształt organizacja musi działać co najmniej 10 lat na rzecz Warszawy). Każdy może zgłosić wiele inicjatyw i wiele organizacji. Trzeba tylko do 26 marca wypełnić elektroniczne formularze:

Karta zgłoszenia inicjatywy do konkursu na najlepszą warszawską inicjatywę pozarządową 2022 roku S3KTOR [kliknij w obrazek]:

 

Karta zgłoszenia w kategorii Za całokształt Grand S3KTOR 2022 [kliknij w obrazek]:

 

Można również przesłać kartę zgłoszenia: 
1)    pocztą na adres: Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, Aleje Jerozolimskie 44, 00-024 Warszawa – za datę wpływu uznaje się datę doręczenia przesyłki
albo
w pliku MS Word pocztą elektroniczną na adres: ngo@um.warszawa.pl

Laureaci konkursu w kategorii podstawowej otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 15 tys. zł (I miejsce), 10 tys. zł (II miejsce) i 5 tys. zł. Zdobywca nagrody za całokształt Grand S3KTOR 2022 otrzyma 20 tys. zł. , a zwycięzca Nagrody Mieszkańców – 10 tys. zł. Internetowe głosowanie rozpocznie się w kwietniu. Gala ogłoszenia laureatów odbędzie się pod koniec maja.

Ubiegłoroczni zwycięzcy

W 12. edycji konkursu zwyciężyli:

  1. miejsce: Polskie Towarzystwo Fizyczne za Letnią Szkołę Fizyki (film o inicjatywie);

  2. miejsce: Fundacja Zwalcz Nudę za inicjatywę WIDZĘ – REAGUJĘ – ZMIENIAM (film o inicjatywie);

  3. miejsce Stowarzyszenie Warszawski Hackerspace za Społeczne sieci wsparcia na Muranowie (film o inicjatywie).

Nagroda Mieszkańców: Fundacja Dobrych Inicjatyw za działanie: #PaczkaDlaSeniora (film o inicjatywie).

Nagrodę Za całokształt otrzymała Fundacja Synapsis (film o organizacji).

Partnerami konkursu są Tramwaje Warszawskie, portal warszawa.ngo.pl, Służewski Dom Kultury oraz Stołeczna Estrada.

Karta zgłoszenia inicjatywy do konkursu na najlepszą warszawską inicjatywę pozarządową 2022 roku S3KTOR dostępna jest pod tym adresem.

 

Karta zgłoszenia w kategorii Za całokształt Grand S3KTOR 2022 dostępna jest pod tym adresem.

Partnerami konkursu są Tramwaje Warszawskie, portal warszawa.ngo.pl, Służewski Dom Kultury oraz Stołeczna Estrada.

Zapraszamy do śledzenia profilu facebookowego konkursu: https://www.facebook.com/Konkurs.S3KTOR

Zachęcamy również do lektury podsumowania ubiegłorocznej edycji konkursu: https://um.warszawa.pl/waw/ngo/-/konkurs-s3ktor-2021 

 

 

 

ZARZĄDZENIE NR 472/2023 PREZYDENTA MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY
z 9 marca 2023 r. w sprawie ogłoszenia konkursu na najlepszą warszawską inicjatywę pozarządową 2022 roku S3KTOR

ZARZĄDZENIE NR 661/2023 PREZYDENTA MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY z 4 kwietnia 2023 r. w sprawie powołania Kapituły konkursu na najlepszą warszawską inicjatywę pozarządową 2022 roku S3KTOR

Uczestnicy gali konkursu S3KTOR podczas uroczystości na sali widowiskowej oraz poczęstunku po niej.
Zobacz galerię (52 zdjęć />)
Uczestnicy gali konkursu S3KTOR podczas uroczystości na sali widowiskowej oraz poczęstunku po niej.
Uczestnicy gali konkursu S3KTOR podczas uroczystości na sali widowiskowej oraz poczęstunku po niej.
Uczestnicy gali konkursu S3KTOR podczas uroczystości na sali widowiskowej oraz poczęstunku po niej.
Uczestnicy gali konkursu S3KTOR podczas uroczystości na sali widowiskowej oraz poczęstunku po niej.
Uczestnicy gali konkursu S3KTOR podczas uroczystości na sali widowiskowej oraz poczęstunku po niej.
Uczestnicy gali konkursu S3KTOR podczas uroczystości na sali widowiskowej oraz poczęstunku po niej.
Uczestnicy gali konkursu S3KTOR podczas uroczystości na sali widowiskowej oraz poczęstunku po niej.
Uczestnicy gali konkursu S3KTOR podczas uroczystości na sali widowiskowej oraz poczęstunku po niej.
Uczestnicy gali konkursu S3KTOR podczas uroczystości na sali widowiskowej oraz poczęstunku po niej.
Uczestnicy gali konkursu S3KTOR podczas uroczystości na sali widowiskowej oraz poczęstunku po niej.
Uczestnicy gali konkursu S3KTOR podczas uroczystości na sali widowiskowej oraz poczęstunku po niej.
Uczestnicy gali konkursu S3KTOR podczas uroczystości na sali widowiskowej oraz poczęstunku po niej.
Uczestnicy gali konkursu S3KTOR podczas uroczystości na sali widowiskowej oraz poczęstunku po niej.
Uczestnicy gali konkursu S3KTOR podczas uroczystości na sali widowiskowej oraz poczęstunku po niej.
Uczestnicy gali konkursu S3KTOR podczas uroczystości na sali widowiskowej oraz poczęstunku po niej.
Uczestnicy gali konkursu S3KTOR podczas uroczystości na sali widowiskowej oraz poczęstunku po niej.
Uczestnicy gali konkursu S3KTOR podczas uroczystości na sali widowiskowej oraz poczęstunku po niej.
Uczestnicy gali konkursu S3KTOR podczas uroczystości na sali widowiskowej oraz poczęstunku po niej.
Uczestnicy gali konkursu S3KTOR podczas uroczystości na sali widowiskowej oraz poczęstunku po niej.
Uczestnicy gali konkursu S3KTOR podczas uroczystości na sali widowiskowej oraz poczęstunku po niej.
Uczestnicy gali konkursu S3KTOR podczas uroczystości na sali widowiskowej oraz poczęstunku po niej.
Uczestnicy gali konkursu S3KTOR podczas uroczystości na sali widowiskowej oraz poczęstunku po niej.
Uczestnicy gali konkursu S3KTOR podczas uroczystości na sali widowiskowej oraz poczęstunku po niej.
Uczestnicy gali konkursu S3KTOR podczas uroczystości na sali widowiskowej oraz poczęstunku po niej.
Uczestnicy gali konkursu S3KTOR podczas uroczystości na sali widowiskowej oraz poczęstunku po niej.
Uczestnicy gali konkursu S3KTOR podczas uroczystości na sali widowiskowej oraz poczęstunku po niej.
Uczestnicy gali konkursu S3KTOR podczas uroczystości na sali widowiskowej oraz poczęstunku po niej.
Uczestnicy gali konkursu S3KTOR podczas uroczystości na sali widowiskowej oraz poczęstunku po niej.
Uczestnicy gali konkursu S3KTOR podczas uroczystości na sali widowiskowej oraz poczęstunku po niej.
Uczestnicy gali konkursu S3KTOR podczas uroczystości na sali widowiskowej oraz poczęstunku po niej.
Uczestnicy gali konkursu S3KTOR podczas uroczystości na sali widowiskowej oraz poczęstunku po niej.
Uczestnicy gali konkursu S3KTOR podczas uroczystości na sali widowiskowej oraz poczęstunku po niej.
Uczestnicy gali konkursu S3KTOR podczas uroczystości na sali widowiskowej oraz poczęstunku po niej.
Uczestnicy gali konkursu S3KTOR podczas uroczystości na sali widowiskowej oraz poczęstunku po niej.
Uczestnicy gali konkursu S3KTOR podczas uroczystości na sali widowiskowej oraz poczęstunku po niej.
Uczestnicy gali konkursu S3KTOR podczas uroczystości na sali widowiskowej oraz poczęstunku po niej.
Uczestnicy gali konkursu S3KTOR podczas uroczystości na sali widowiskowej oraz poczęstunku po niej.
Uczestnicy gali konkursu S3KTOR podczas uroczystości na sali widowiskowej oraz poczęstunku po niej.
Uczestnicy gali konkursu S3KTOR podczas uroczystości na sali widowiskowej oraz poczęstunku po niej.
Uczestnicy gali konkursu S3KTOR podczas uroczystości na sali widowiskowej oraz poczęstunku po niej.
Uczestnicy gali konkursu S3KTOR podczas uroczystości na sali widowiskowej oraz poczęstunku po niej.
Uczestnicy gali konkursu S3KTOR podczas uroczystości na sali widowiskowej oraz poczęstunku po.
Uczestnicy gali konkursu S3KTOR podczas uroczystości na sali widowiskowej oraz poczęstunku po.
Uczestnicy gali konkursu S3KTOR podczas uroczystości na sali widowiskowej oraz poczęstunku po.
Uczestnicy gali konkursu S3KTOR podczas uroczystości na sali widowiskowej oraz poczęstunku po.
Uczestnicy gali konkursu S3KTOR podczas uroczystości na sali widowiskowej oraz poczęstunku po.
Uczestnicy gali konkursu S3KTOR podczas uroczystości na sali widowiskowej oraz poczęstunku po.
Uczestnicy gali konkursu S3KTOR podczas uroczystości na sali widowiskowej oraz poczęstunku po.
Uczestnicy gali konkursu S3KTOR podczas uroczystości na sali widowiskowej oraz poczęstunku po.
Uczestnicy gali konkursu S3KTOR podczas uroczystości na sali widowiskowej oraz poczęstunku po.
Uczestnicy gali konkursu S3KTOR podczas uroczystości na sali widowiskowej oraz poczęstunku po.

Załączniki: