null

S3KTOR – konkurs na najlepszą warszawską inicjatywę pozarządową

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Logo konkursu S3KTOR 2021 - kolorowy napis w formie neonu
Logo konkursu S3KTOR 2021

Prawie 7 tysięcy organizacji pozarządowych działa w Warszawie, codziennie zmieniając życie mieszkańców na lepsze. Działają na wielu polach, między innymi opiekują się potrzebującymi pomocy, zajmują się dziećmi, prowadzą zajęcia edukacyjne i sportowe, czy tworzą ofertę kulturalną stolicy. Organizują też tysiące innych inicjatyw, dzięki którym Warszawa jest miastem dla wszystkich. Miejscem dobrym do życia, przyjaznym i otwartym, w którym każdy czuje się u siebie.

Konkurs S3KTOR, od 2010 roku, jest swoistą formą podziękowania Miasta za to zaangażowanie. Celem konkursu jest również promocja trzeciego sektora zarówno w samym środowisku, jak i wśród warszawianek i warszawiaków. To znakomita okazja na poznanie się organizacji nawzajem, wymianę doświadczeń, dobrych praktyk i nawiązywanie współpracy. Mieszkanki i mieszkańcy zaś dowiadują się, jak wiele działań w Warszawie to praca właśnie trzeciego sektora.

W ciągu dotychczasowych 12 już edycji wpłynęło ponad 1 200 zgłoszeń i zostało wybranych ponad 100 laureatów. Dziesiątki tysięcy warszawianek i warszawiaków głosowało w plebiscycie na Nagrodę Mieszkańców.

XII edycja konkursu S3KTOR

Laureaci ostatniej, XII już edycji konkursu S3KTOR zostali ogłoszeni 27.10.2022 roku podczas uroczystej gali w Służewskim Domu Kultury.

Na Państwa ręce pragnę złożyć wyrazy wdzięczności dla całego warszawskiego trzeciego sektora - mówił Prezydent Rafał Trzaskowski, w nagraniu skierowanym do uczestników gali. - Wykonujecie Państwo wspaniałą pracę i każdym swoim działaniem zmieniacie Warszawę i życie jej mieszkanek i mieszkańców po prostu na lepsze.

W Warszawie aktywnie działa około siedmiu tysięcy organizacji pozarządowych. Ponad tysiąc z nich współpracowało w 2021 roku z Ratuszem realizując zadania publiczne. Warszawskie organizacje pomagają mieszkańcom, edukują, dbają o nasze zdrowie, tworzą kulturę. Sprawiają, że Warszawa jest miejscem dobrym do życia, przyjaznym i otwartym.

Spośród ogromnej liczby inicjatyw zrealizowanych w 2021 roku 39 zostało zgłoszonych do tegorocznej edycji konkursu S3KTOR.

Chciałabym podkreślić, że dla nas wszyscy Państwo jesteście laureatami – mówiła Ewa Kolankiewicz, przewodnicząca Kapituły konkursu, pełnomocniczka prezydenta ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi. – Dziękuję za wspaniałe inicjatywy, które mogliśmy poznać. Za Państwa serce i oddanie. Za działania, które wnoszą tyle dobra do życia warszawianek i warszawiaków.

Trójka zwycięzców S3KTORA

Nagrody za najlepsze warszawskie inicjatywy pozarządowe 2021 roku S3KTOR otrzymali:

  • I miejsce i nagrodę w wysokości 15 tys. złotych otrzymało Polskie Towarzystwo Fizyczne za Letnią Szkołę Fizyki. Za sprawą zwycięskiej inicjatywy kilkadziesiąt uczniów mogło zgłębiać tematy dotyczące najnowszych osiągnięć fizyki. Oprócz udziału w wykładach, warsztatach i zajęciach eksperymentalnych, każdy uczestnik przeprowadzał doświadczenia w domu. Projekt dał szansę na własną analizę i samodzielne sprawdzenie znanych ze szkoły praw fizyki. Pobudzał ciekawość i chęć do dalszego zgłębiania tej dziedziny nauki.

  • II miejsce i nagrodę w wysokości 10 tys. złotych otrzymała Fundacja Zwalcz Nudę za inicjatywę WIDZĘ – REAGUJĘ – ZMIENIAM. Autorzy w nowatorski sposób podjęli tematy dotyczące różnorodności społeczeństwa oraz ekologii. Projekt, za pomocą edukacyjnych gier miejskich, miał pomóc w pokazaniu i zrozumieniu innej perspektywy niż własna, pomóc w otwarciu się na drugiego człowieka i jego potrzeby, wzmocnić w młodych ludziach empatię i solidarność. Uczestnicy zastanawiali się, co zrobić, by ich miasto było przyjaźniejsze osobom z niepełnosprawnościami, jak rozpoznać hejt i jak z nim walczyć, czy jak należy dbać o planetę.

  • III miejsce i nagrodę w wysokości 5 tys. złotych otrzymało Stowarzyszenie Warszawski Hackerspace za: Społeczne sieci wsparcia na Muranowie. Inicjatywa ta jest dowodem, że dzięki ludziom dobrym, pomysłowym i chętnym do działania znikają bariery, a lokalna społeczność jest wspólnotą gotową do niesienia pomocy sąsiadom. Projekt opiera się na prostych zasadach, a rozwiązuje trudny i powszechny problem – braku możliwości samodzielnego wyjścia z domu z powodu barier architektonicznych. Inicjatywa, dzięki schodołazowi obsługiwanemu przez wolontariuszy, przyczyniła się do poprawy jakości życia i samopoczucia wielu osób. Pozwoliła im wyjść na spacer albo załatwić swoje sprawy pierwszy raz od dłuższego czasu.

Grand S3KTOR za całokształt

Jak co roku przyznana została również nagroda Za całokształt Grand S3KTOR. Wyróżnienie to przyznawane jest szczególnie zasłużonym organizacjom, które od co najmniej 10 lat działają na rzecz stolicy i jej mieszkańców. W tym roku nominowanych było 30 organizacji. Warszawska Rada Działalności Pożytku Publicznego wybrała spośród nich jedną.

Laureatem tytułu Grand S3KTOR i nagrody w wysokości 20 tys. złotych została Fundacja Synapsis. Od ponad trzydziestu lat Fundacja niesie profesjonalną pomoc służącą poprawie jakości życia dzieci i dorosłych z autyzmem oraz ich rodzinom. Ma to realny wpływ na życie osób w spektrum autyzmu, tak bardzo narażonym na wykluczenie społeczne. Dzięki wypracowaniu systemowych rozwiązań, placówkom, profesjonalnie przygotowanej i doświadczonej kadrze, osoby w spektrum autyzmu oraz ich najbliżsi mogą liczyć na wsparcie przez całe życie. Synapsis poprzez szkolenia, konferencje, akcje społeczne promuje i szerzy wiedzę na temat autyzmu, która przedtem była w społeczeństwie znikoma.

Nagroda Tramwajów Warszawskich

Od lat konkurs wspierają Tramwaje Warszawskie. Również w tej edycji spółka pomagała w wyborze zwycięzców i ufundowała nagrodę – tym razem Nagrodę Mieszkańców w wysokości 10 tys. złotych. Otrzymała ją Fundacji Dobrych Inicjatyw za inicjatywę #PaczkaDlaSeniora.

Warszawianki i warszawiacy, w głosowaniu online, wybrali inicjatywę, którą wymyśliła młodzież z placówek opiekuńczo-wychowawczych, by pomóc najbardziej potrzebującym i samotnym seniorom. Projekt ten połączył lokalną społeczność, biznes i samorząd. Zaangażował wiele osób w zbiórki darów rzeczowych i wolontariat przy ich przekazywaniu. W wyniku wspólnych działań prawie sześćset seniorów i seniorek otrzymało paczki pomocowe, a wraz z nimi doświadczenie solidarności, wspólnoty i troski.

Więcej o wszystkich nominowanych na profilu facebookowym konkursu S3KTOR: https://www.facebook.com/Konkurs.S3KTOR

Film z gali S3KTOR można zobaczyć na miejskim kanale YouTube, tak jak i filmy pokazujące tegorocznych laureatów:

I miejsce - Polskie Towarzystwo Fizyczne za Letnią Szkołę Fizyki.

II miejsce - Fundacja Zwalcz Nudę za inicjatywę WIDZĘ–REAGUJĘ–ZMIENIAM.

III miejsce - Stowarzyszenie Warszawski Hackerspace za Społeczne sieci wsparcia na Muranowie.

Ponadto w tegorocznej edycji przyznano Nagrodę Mieszkańców. Zdobyła ją Fundacja Dobrych Inicjatyw za inicjatywę #PaczkaDlaSeniora.

Nagrodę za całokształt Grand S3KTOR zdobyła zaś Fundacja SYNAPSIS.

 

Zapraszamy do obejrzenia gali ogłoszenia laureatów konkursu S3KTOR:

Zarządzenie nr 1041/2022 Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy z 14 czerwca 2022 r. w sprawie ogłoszenia konkursu na najlepszą warszawską inicjatywę pozarządową 2021 roku S3KTOR

Raport z przeprowadzenia konkursu na najlepszą warszawską inicjatywę pozarządową 2021 roku S3KTOR

Wspólne zdjęcie laureatów konkursu S3KTOR 2021
Zobacz galerię (9 zdjęć)
Zdjęcie laureatów nagrody Grand S3KTOR - Fundacji SYNAPSIS wraz z osobami wręczającymi nagrody: od lewej strony Wiceprezydentka m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra, Michał Wroniszewski (Fundacja SYNAPSIS), Joanna Grochowska (Fundacja SYNAPSIS), Rafał Miłkowski (Warszawska Rada Działalności Pożytku Publicznego), Magdalena Roguska (Wiceprzewodnicząca Rady Miasta)
Zdjęcie laureatów I miejsca w konkursie – Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Od lewej strony Ewa Kolankiewicz, Pełnomocniczka Prezydenta m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, Adam Spyra (PTF), Iza Skwira-Chalot (PTF), Jarosław Rybusiński (PTF), Rafał Jachimiak (Kapituła konkursu, AZS Warszawa).
Zdjęcie laureatów II miejsca w konkursie S3KTOR - Fundacja Zwalcz Nudę. Od lewej strony – Dariusz Jarosiński (Kapituła konkursu, Warszawska Rada Działalności Pożytku Publicznego), Krystyna Radkowska (Fundacja Zwalcz Nudę), Anna Zielińska (Kapituła konkursu, Warszawska Rada Działalności Pożytku Publicznego)
Zdjęcie laureata III miejsca w Konkursie S3KTOR - Stowarzyszenie Warszawski Hackerspace. Od lewej strony: Iwona Brzózka–Złotnicka (Kapituła konkursu, ubiegłoroczna laureatka), Zuzanna Wolska (Warszawski Hackerspace), Anna Olszewska (Warszawski Hackerspace), Janusz Samel (Kapituła konkursu, Dyrektor Biura Sportu)
Laureat Nagrody Mieszkańców - Fundacji Dobrych Inicjatyw – od lewej strony - Szymon Bubiłek (FDI), Katarzyna Salmanowicz (FDI), Katarzyna Szaniawska (FDI), Magdalena Majorowska (FDI), Bartłomiej Jojczyk (FDI), Konrad Niklewicz (Tramwaje Warszawskie, Partner konkursu, fundator Nagrody Mieszkańców).
Zdjęcie przedstawia Dyrektorkę Koordynatorkę ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego Karolinę Zdrodowską przemawiającą podczas gali. Fot. Radek Zawadzki
Zdjęcie przedstawia koncert zespołu Zagan Acoustic z Agą Brenzak.
Zdjęcie przedstawia osoby rozmawiające na poczęstunku po gali Konkursu S3KTOR. Fot. Radek Zawadzki

Załączniki: