null

Warszawa w rankingach i konkursach miast

Drukuj otwiera się w nowej karcie
nowoczesna panorama Warszawy. Na pierwszym planie Wisła i Arkady Kubickiego przed Zamkiem Królewskim, dalej nowoczesne wieżowce.

Miasta na całym świecie rywalizują w różnych konkursach i rankingach. Zajęcie podium lub wysokiego miejsca to nie tylko prestiż, to także doskonała okazja do promocji miasta w różnych dziedzinach. Lokaty dostarczają informacji na temat konkurencyjności miast potencjalnym inwestorom, branży turystycznej czy przyszłym studentom. W ostatnich latach Warszawa zdobywała czołowe miejsca w niejednym rankingu czy konkursie.

Z wyników tej rywalizacji wyłania się obraz stolicy jako miasta przyjaznego dla biznesu, atrakcyjnego dla turystów, oferującego wysoką jakość życia mieszkańcom, a uczącym się – wysoki poziom nauki.

Warszawa na podium jako najlepsza destynacja turystyczna w Europie, stolica innowacji oraz najzdrowsze miasto w Polsce w 2023 roku

Na początku ubiegłego roku cieszyliśmy się zdobytą międzynarodową nagrodą turystyczną European Best Destination. Stolica Polski okazała się bezkonkurencyjna i wygrała zdobywając najwięcej głosów w historii konkursu.Kolejne miejsca przypadły Atenom oraz słoweńskiemu miastu Maribor.

Dodatkowo Warszawa została doceniona i wyróżniona także w czterech innych kategoriach:

 • Best Destinations for a city break (wycieczka na weekend)
 • Best Destination for Food Lovers (atrakcje kulinarne)
 • Best Cultural Destination (atrakcje kulturalne) 
 • Safest Destinations in Europe (bezpieczne miejsce).

Warszawa zajęła 2 miejsce w konkursie Komisji Europejskiej na Europejską Stolicę Innowacyjności The European Capital of Innovation Award 2023 – iCapital. Jury doceniło konsekwentny rozwój ekosystemu warszawskich innowacji miejskich. Laur zwycięstwa przypadł Lizbonie, zaś 3 miejsce zajął Lwów. 

Konkurs ma konkretny wymiar prestiżowy i finansowy. W ramach nagrody pieniężnej Warszawa otrzymała kwotę 100 tysięcy euro. A prestiż? Oprócz wspomnianego potwierdzenia bycia innowatorem miejskim, Warszawa znalazła się w sieci EIC (iCapital) Prizes Alumni. To grono finalistów kolejnych edycji konkursu. Dzięki uczestnictwu w sieci możliwa jest szeroka współpraca, wymiana doświadczeń oraz promocja dobrych praktyk z obszaru innowacji miejskich. Konkurs wspiera nie tylko nowatorskie rozwiązania w zakresie technologii i idei Smart City, ale także rozwiązania włączające wszystkie grupy społeczne i instytucje w życie miasta.  

Według globalnej sieci The Campus Advisor i portalu thecampusadvisor.com Warszawa zajęła 8 miejsce w rankingu 50 najlepszych miast studenckich na świecie 2023. W rankingu wzięto pod uwagę takie czynniki jak:

 • przyjazność dla studentów
 • koszty utrzymania
 • życie nocne
 • transport publiczny
 • udogodnienia 
 • bezpieczeństwo
 • opinie studentów.

Uczelnie i poziom nauki nie były brane pod uwagę. A co sami studenci mówili o Warszawie? Oprócz wysoko ocenionych wspomnianych już czynników, studentom podoba się czystość w mieście, dużo różnych lokali gastronomicznych i możliwości rozrywki, połączenie w przestrzeni miasta historii i nowoczesności. Doceniają to, że bez problemu można porozumieć się po angielsku.

W ekskluzywnym rankingu World's Best Cities Resonance Consultancy, uznanym przez Fundację Bloomberga, Warszawa znalazła się na 40 miejscu. Doceniono dynamiczny rozwój miasta, szczególnie w wymiarze gospodarczym, bogatą ofertę kulturalną, rozrywkową i gastronomiczną, świetną infrastrukturę komunikacyjną. Według rankingu Warszawa jest

... dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem gospodarczym z mnóstwem powodów, by wcześniej wyjść z pracy.  

Drugi rok z rzędu Warszawa zajęła 1 miejsce w Indeksie Zdrowych Miast. To nie tylko ranking, ale przede wszystkim długofalowy projekt, który analizuje warunki życia w ponad 60 polskich miastach. Głównym celem organizatorów jest zobrazowanie podejścia polskich miast do kwestii związanych ze zdrowiem społeczeństwa. Tworzą go eksperci z dziedziny ochrony zdrowia, ekologii, edukacji, infrastruktury, mieszkalnictwa, spraw lokalowych, przestrzeni publicznych. Metodologia Indeksu Zdrowych Miast pozwala na kompleksowe podejście do monitorowania i planowania działań na rzecz wysokiej jakości życia w mieście.

W najnowszej odsłonie Rankingu jakości życia w miastach Quality of Living City Ranking 2023 Warszawa po raz kolejny udowodniła wysoką jakość życia. Komisja Europejska przyznała stolicy dobre noty, plasując ją w pierwszej dziesiątce aż w trzech kategoriach:

 • łatwość znalezienia pracy,
 • jakość transportu publicznego
 • poprawa jakości życia w ciągu ostatnich 5 lat

Ranking ukazuje się od 2004 roku. Komisja Europejska monitoruje zarówno wyzwania, jak i rozwiązania, które wpływają na jakość życia w europejskich miastach. Badanie obejmuje stolice i inne duże miasta w UE, EFTA, Wielkiej Brytanii, na Bałkanach Zachodnich i w Turcji. W ostatniej edycji rankingu 83 miasta zostały objęte 70 000 wywiadów.

Warszawa przyjazna jest także dla miłośników literatury. Według Światowego Forum Kultury Miast World Cities Culture Forum WCCF stolica Polski zajmuje pierwszą pozycję na świecie pod względem liczby bibliotek publicznych na mieszkańca.

Pierwsze miejsce w rankingu, w którym uwzględniono kilkadziesiąt największych miast z całego świata, zapewniło sto nam 11,98 bibliotek publicznych na 100 000 mieszkańców. Warszawa wyprzedziła m.in. Seul (11,5 bibliotek publicznych na 100 000 mieszkańców), Brukselę (10), Paryż (8), Wiedeń (5,9), Sztokholm (5,9), Helsinki (5,7), Shenzhen (5,4), Mediolan (5,4), Edynburg (5,3) i Londyn (3,9).

Konkursy i rankingi 2024

 • Warszawa w pierwszej dwudziestce Europe's Best Cities Report 2024 

Warszawa w najnowszej edycji rankingu najlepszych europejskich miast zajęła 19 miejsce. Doceniona została jako miasto rozwijające się gospodarczo i przyciągające przedsiębiorczość. Jury konkursowe pozytywnie oceniło dynamiczny rozwój miasta, który ma swoje odzwierciedlenie w licznych inwestycjach (przykładem Muzeum Sztuki Nowoczesnej) oraz przywracanych do życia, chętnie odwiedzanych miejsach tj. Browary Warszawskie.

Co roku w rankingu ocenianych jest ponad 180 europejskich miast. Analizie poddawane są główne miasta obszarów metropolitalnych o populacji powyżej 500 000 mieszkańców. Rankingi Best Cities skupiają się na czynnikach w zakresie przyciągania talentów, turystów i przedsiębiorstw i opierają się o szeroki zakres danych. Podstawowe statystyki badanych miast łączone są z wynikami postrzegania ich przez mieszkańców oraz gości (np. oceny i recenzje wygenerowane przez użytkowników w kanałach takich jak Tripadvisor, Google, Facebook czy Instagram).

Pierwsza dwudziestka miast w rankingu:

 1. Londyn
 2. Paryż
 3. Berlin
 4. Rzym
 5. Madryt
 6. Praga
 7. Barcelona
 8. Amsterdam
 9. Istambuł
 10. Milan
 11. Zurich
 12. Wiedeń
 13. Monachium
 14. Dublin
 15. Lizbona
 16. Sztokholm
 17. Hamburg
 18. Bruksela
 19. Warszawa
 20. Budapeszt
 • Warszawa w rankingu miast przyszłości European Cities & Regions of the Future 2024

W tegorocznej edycji rankingu Financial Times European Cities & Regions of the Future Warszawa została uznana za najlepsze wśród miast Europy Środkowo-Wschodniej. Główne zestawienie objęło 330 miast europejskich – w nim wyprzedziły nas jedynie Londyn, Amsterdam i Dublin. W kategorii „Przyjazność biznesowa” Warszawa zajęła 2 miejsce - tutaj lepszy okazał się tylko Londyn.

Więcej w artkule Warszawa liderem regionu w rankingu miast przyszłości

 • Warszawa przyjazna weganom

Warszawa zajęła 8 miejsce w Europie i 12 na liście Najbardziej Przyjaznych Weganom Miast na świecie w opublikowanym w 2024 rankingu “HappyCow”. To wiodący globalny spis restauracji przyjaznych wegetarianom. Raport koncentruje się na miastach, które wykazują się wyjątkową świadomością i zrozumieniem ruchu wegańskiego.

Pierwsza dwudziestka miast w rankingu:

 1. Londyn
 2. Berlin
 3. Barcelona
 4. Amsterdam
 5. Hamburg
 6. Portland
 7. Los Angeles
 8. Paryż
 9. Bangkok
 10. Lizbona
 11. Tokyo
 12. Warszawa
 13. Brighton
 14. Singapur
 15. Nowy Jork
 16. Taipei
 17. Monachium
 18. Ho Chi Minh 
 19. Praga
 20. Edynburg