
Jeżeli lubisz kontakt z naturą, w wolnym czasie chcesz otaczać się zielenią, Warszawa jest miastem dla Ciebie! W krótkim czasie w sercu wielkiego miasta możesz znaleźć się w zupełnie innej przestrzeni, np. w Puszczy Kampinoskiej, w Mazowieckim Parku Krajobrazowym, ogólnodostępnych historycznych ogrodach, miejskich lasach czy ogrodzie botanicznym. Bez względu na to czy lubisz bieganie, jazdę na rowerze, spacery, czy też wolisz polować z aparatem fotograficznym, z pewnością pokochasz to miasto.
Skarpa Warszawska / Natura 2000
Wzdłuż warszawskiego odcinka Wisły rozciąga się Skarpa Warszawska. Ukształtowanie terenu, a dokładnie różnica poziomów między dawnym brzegiem pra-Wisły, a obecnym determinuje mnogość punktów z widokiem na praską stronę Warszawy. Z kolei patrząc z prawego brzegu w kierunku Żoliborza, Śródmieścia czy Ujazdowa, widoczna jest pięknie wyeksponowana panorama lewostronnej Warszawy. Zachody słońca bywają tu zjawiskowe! Skarpa razem z doliną Wisły tworzy naturalny korytarz ekologiczny dla zwierząt i roślin. Żadna inna stolica w Europie nie może pochwalić się rzeką o nieuregulowanym biegu, dzikim brzegu porośniętym lasami łęgowymi, z chronionym obszarem Natura 2000 „Dolina Środkowej Wisły”, płynącą przez środek miasta. To miejsce w szczególności upodobały sobie ptaki z rzędu siewkowatych, charakterystyczne dla obszarów wodno-błotnych. Gniazdują bezpośrednio na ziemi, zasiedlając wiślane wyspy i plaże, miejsca mało uczęszczane przez ludzi. Utworzono zatem dla nich obszar ochrony ptaków, tzw. „Ptasią Dyrektywę”. Przez ten obszar możemy wybrać się na spacer czy rowerową przejażdżkę, gdyż wzdłuż obu brzegów rzeki prowadzą ścieżki rowerowe. Trzeba pamiętać, że jest to dom dla ptaków i korzystamy z niego z poszanowaniem praw gospodarzy. Niebawem mieszkańcy Warszawy zyskają nową przeprawę pieszo-rowerową przez Wisłę. Pikniki i plażowanie w otoczeniu nadwiślańskiej zieleni, widok płynącej wody, śpiew ptaków... brzmi zachęcająco?
Ogrody, parki, zieleńce
Dużą część terenów zielonych stanowią ogrody, parki miejskie, rezerwaty, skwery i zieleńce. Parki: Kaskada, Sady Żoliborskie, Park Żeromskiego i Fosa wraz ze stokami Cytadeli, liczne przydrożne nasadzenia tworzą zielony obraz Żoliborza, który na stałe wpisał się w wizerunek tej dzielnicy. Śródmiejski Ogród Saski, to jeden z najbardziej znanych i najstarszych parków w Polsce. Był świadkiem wielu wydarzeń historycznych, miejscem zabaw dla małego Fryderyka Chopina, ale również planem filmowym dla wielu produkcji. Idąc na prawy brzeg Wisły należy wspomnieć o Parku Praskim, który jest „przedsionkiem” do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego, ukochanego miejsca najmłodszych mieszkańców stolicy. Tytułem Najpiękniejszego Parku w Polsce i trzecią lokatą w Europie może poszczycić się Park Skaryszewski, ostoja bioróżnorodności w warunkach miejskich, określany także „zielonym sercem Pragi-Południe”. Oprócz walorów przyrodniczych oferuje dostęp do szerokiej oferty sportowej. Na jego terenie leży Jezioro Kamionkowskie, które umożliwia uprawianie sportów wodnych. Swoją siedzibę ma tu klub sportowy z prężnie działającą sekcją piłkarską.
Wracając na lewą stronę Warszawy przemieszczamy się do Parku Ujazdowskiego i Łazienek Królewskich. Są położone w najbardziej reprezentacyjnym miejscu Warszawy, w ich pobliżu zlokalizowane są placówki dyplomatyczne i centralne instytucje rządowe. Słyszeliśmy, że w Parku Ujazdowskim mieści się the best ever plac zabaw dla dzieci. Goście Łazienek Królewskich corocznie tłumnie przybywają na letnie Koncerty Chopinowskie. Miłośnicy zdjęć plenerowych mogą liczyć na piękne ujęcia na tle Pałacu na Wyspie. Przyrodnicy mogą zachwycać się okazami z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, a zwolennicy sztuki teatralnej oglądać w Teatrze Królewskim z XVIII wieku, mieszczącym się w Starej Pomarańczarni. Dawne warszawskie lotnisko i tor wyścigów konnych, czyli Park Pole Mokotowskie, to kolejna propozycja miłego spędzania czasu pod chmurką. Wymarzone miejsce do leżenia na trawie, rodzinnych pikników, zawodów biegowych, koncertów muzycznych. Niebawem park oraz stadion miejski „SKRA” zaskoczą nową aranżacją dzięki czemu teren zyska nowe możliwości i atrakcje dla mieszkańców. Uznaniem warszawianek i warszawiaków cieszy się Park Morskie Oko (z Pałacykiem Szustra i Parkiem Promenada), malowniczo położony na Skarpie Warszawskiej (kto nie zjeżdżał tam na sankach, musi czym prędzej nadrobić zaległości). W jego pobliżu znajdują się Park Arkadia z Królikarnią i Park Dreszera. Podążając dalej na południe, mijając Park Dolinka Służewiecka, docieramy do Królewskiego Wilanowa wraz z Morysinem, które prezentują szeroki wachlarz propozycji dla miłośników przyrody, kultury, rodzinnych spacerów po ogrodzie angielskim oraz wokół Jeziora Wilanowskiego. Największym warszawskim parkiem jest Park Natoliński, natomiast najdalej wysuniętym na południe – kompleks parkowo-leśny Park Kultury w Powsinie – w połączeniu z Lasem Kabackim tworzą niezwykłe miejsce poprzecinane licznymi wąwozami. Na zboczu jednego z nich znajduje się amfiteatr, lokalna scena letnia. Miłośnicy kwiatów i roślin rzadkich z pewnością nie będą nudzić się w pobliskim Ogrodzie Botanicznym PAN. Dla tych, co lubią biesiady wyznaczono liczne miejsca do grillowania i palenia ognisk. Powsin słynie również jako baza do gry w szachy, siatkówkę plażową, tenisa stołowego oraz ziemnego. Z zimowej rozrywki, nart biegowych, słyną Las Bielański i Park Młociński, w których wyznaczane są trasy o różnym stopniu skomplikowania, a wypożyczenie sprzętu nie powinno sprawić większych trudności. Mieszkańcy północno-zachodniej części miasta z chęcią odwiedzają Las Bemowo. W jego skład wchodzi Rezerwat Łosiowe Błota z urokliwym pomostem – ścieżką biegnącą ponad torfowiskiem. Jest to rejon otuliny Kampinoskiego Parku Narodowego, jak sama nazwa wskazuje można tu spotkać zarówno łosia, jaki i innych mieszkańców puszczy: bobra, rysia, dzika czy gniewosza plamistego. Las Bemowski jest najbardziej urozmaiconym miejscem w stolicy pod względem różnorodności gatunków roślin, zwierząt oraz ukształtowania terenu.
Odkrywaj miasto
Ciekawych zielonych miejsc do odkrycia w Warszawie znajdziemy całe mnóstwo. Nie sposób je wszystkie tu wymienić, a powstają nowe, np. Park pod Kopcem Powstania Warszawskiego lub Park Linearny Suwak z łąkami kwietnymi i ogrodami deszczowymi. Miasto z roku na rok zyskuje nowe nasadzenia, obecnie pod lupę trafiło centrum Warszawy i trwa proces zazielenienia głównych arterii śródmieścia. Parki, ronda, skwery, bulwary wiślane w zależności od pory roku mienią się barwami kompozycji z kwiatów, bylin i traw. Przybywa ogrodów społecznych, łąk kwietnych, zielonych ścian i zielonych dachów - inicjatyw społecznych, możliwych za sprawą Budżetu Obywatelskiego czy inicjowanego przez miasto zielonego Funduszu. Zielone enklawy obfitują w małą infrastrukturę, typu: place zabaw dla dzieci, siłownie plenerowe, skate parki, wybiegi dla psów oraz funkcjonują jako miejsca do uprawiania mniej popularnych dyscyplin sportowych. To właśnie nimi miasto jest poprzeplatane, jakby zielonymi oazami. Zacienione alejki przynoszą ulgę podczas upałów. Starannie pielęgnowane przez ogrodników i dendrologów starodrzewy, produkują niezmierzone ilości tlenu, pochłaniając przy tym dwutlenek węgla, zatrzymując pył i redukując hałas. To na ich tle najpiękniej prezentuje się miejska architektura, nadają otoczeniu wyraz, oddech, zachwycają feerią barw, najłatwiej do nich dotrzeć i zrelaksować się po ciężkim dniu. Czy już wiesz, gdzie widzisz siebie następnym razem?