null

Marka miasta

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Plac Europejski. Ludzie odpoczywają na leżakach, dookoła widać biurowce.

Warszawa jest miastem ciągłej zmiany. To nie tylko zabytki, położenie, pozycja w regionie, ale przede wszystkim mieszkańcy, którzy chcą współdecydować o swoim mieście i je rozwijać. Warszawa jest otwarta, przyjazna, aktywna i różnorodna.

Warszawa jest stolicą i najważniejszym ośrodkiem gospodarczym w Polsce. Ma blisko 1,8 mln mieszkańców i zajmuje 517 km². Składa się z 18 dzielnic.

Miasto wraz z okolicznymi gminami tworzy metropolię warszawską, która jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się obszarów w Europie. Składa się z 70 gmin, ponad 6000 km² i ok. 3,1 mln mieszkańców.

Warszawa jest ważnym ośrodkiem akademicki i naukowym. To tu znajdują się jedne z najlepszych uczelni w kraju przyciągające studentów nie tylko z Europy. Miasto zajmuje wysoką pozycję wśród rozwijających się hubów technologicznych. Dynamicznie rozwija się w nim sektor kreatywny, powodując, że do Warszawy napływa coraz więcej talentów i twórców.

Warszawa jest miastem pełnym zieleni z dobrze rozwiniętym transportem publicznym. Tereny zielone i lasy przekraczają 26 % powierzchni miasta. Unikatową atrakcją jest naturalnie dziki brzeg rzeki Wisły. Miasto oferuje bogatą i różnorodną ofertę kulturalną i gastronomiczną. Znajduje się w czołówce miast przyjaznych weganom.

Samorząd warszawski szczególnie dba, aby Warszawa była miastem dla wszystkich. Tu każdy czuje się u siebie, niezależnie od tego skąd pochodzi, jakiego jest wyznania, czy jaki styl życia preferuje. Warszawa to także miasto rozwijające się w dialogu ze swoimi mieszkańcami, wspierające organizacje pozarządowe i społeczeństwo obywatelskie.

W 2019 r. Warszawa została uznana za najbardziej przyjazne miasto w Europie dla osób z niepełnosprawnościami w konkursie organizowanym przez Komisję Europejską.