null

Typografia m.st. Warszawy

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Krojem m.st. Warszawy jest Engram Warsaw. Jest on wykorzystywany nie tylko w znaku promocyjnym, ale również w projektowaniu materiałów informacyjnych i promocyjnych m.st. Warszawy.

Rodzina Engram Warsaw ma szeroki zestaw odmian i pozwala na konstruowanie wyrazistych i czytelnych komunikatów, które spełniają wymogi dostępności. Dla nagłówków sprawdzą się odmiany bold, natomiast dla tekstów ciągłych zalecamy odmiany regular.

Wersje italic można używać wyłącznie do wtrąceń obcojęzycznych, podpisów czy krótkich cytatów. Spośród krojów dostępnych cyfrowo najbardziej odpowiednim zamiennikiem systemowym jest Arial CE. Ze względu na ograniczoną czytelność w małych rozmiarach, odmiana Black zarezerwowana jest do krótkich, dużych haseł.

Przy tworzeniu tekstów należy korzystać z takich zestawień kolorów z palety, które będą umożliwiały zachowanie minimalnych wymagań kontrastu tekstu względem tła tj. 4,5:1, zgodnie z wymogami dostępności.

Engram to rodzina geometrycznych krojów pisma o przyjaznym i delikatnie humanistycznym charakterze. Pozornie proste formy zostały zmiękczone za pomocą zaokrąglonych narożników. W wersji przygotowanej dla Warszawy, zmianie uległa forma liter „a” oraz „g”, które zostały zunifikowane z literami „b,d,p,q”. Oprócz tego cała rodzina krojów Engram została rozbudowana o cyrylicę z uwagi na multiscriptowy charakter wielu treści w komunikacji miasta. 

dr Mateusz Machalski, projektant graficzny, autor kroju Engram Warsaw

Kontakt w sprawie udostępnienia kroju na potrzeby projektów m.st. Warszawy: znak@um.warszawa.pl