null

Zimowa akcja edukacyjna "Nie bądź jeleń, weź paragon"

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Plakat "Gdybym tylko miał paragon"

Wraz z początkiem ferii zimowych ruszyła ogólnokrajowa akcja informacyjno - edukacyjna Ministerstwa Finansów pod hasłem "Nie bądź jeleń, weź paragon".

Akcja ma uświadomić społeczeństwu korzyści płynące z brania paragonów oraz z rzetelnego ewidencjonowania obrotów na kasach fiskalnych przez przedsiębiorców.Prowadzona jest od 20 stycznia do 2 marca 2014 roku. Po raz kolejny pracownicy Izby i urzędów skarbowych woj. mazowieckiego we współpracy z pracownikami Urzędu Kontroli Skarbowej będą informować klientów o zaletach płynących z posiadania paragonu, oraz potrzebie wspierania uczciwej konkurencji.


Paragon jest potwierdzeniem, że dany towar czy usługę kupiliśmy u konkretnego sprzedawcy. Daje nam to możliwość złożenia reklamacji i dochodzenia swoich praw w przypadku stwierdzenia, że zakupiony towar jest wadliwy lub nie spełnia naszych oczekiwań. Dlatego warto pamiętać o odebraniu i zachowaniu paragonu, a w przypadku, gdy sprzedawca go nie wydrukuje, poprosić o jego wydanie. Ponadto biorąc paragon wspieramy uczciwą konkurencję i mamy gwarancję, że podatek zapłacony w cenie towaru trafi do budżetu państwa. Akcję promuje satyryczny rysunek Andrzeja Mleczki, który zachęca do odbioru paragonów.


Równolegle z akcją edukacyjną prowadzone będą  kontrole w punktach handlowych i usługowych, w czasie których inspektorzy UKS i pracownicy urzędów skarbowych będą sprawdzać rzetelność ewidencjonowania transakcji za pomocą kas fiskalnych. Nieewidencjonowanie obrotów na kasach będzie karane mandatami od 168 do 3360 zł. W ostatniej letniej akcji nałożono w całym kraju ponad 27 tys. mandatów na kwotę 7,2 mln. zł., w tym na Mazowszu  ponad 2,5 tys. mandatów na kwotę blisko 650 tys. zł.

Załączniki: