null

Umieszczenie w klasie wyższej lub niższej.

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Przykład:
Monika Lato jest blogerką modową i dosyć często podróżuje. Kupiła bilety z Krakowa do Mediolanu w klasie ekonomicznej. W samolocie okazało się, że umieszczono ją w klasie biznes. Jednocześnie otrzymała informacje od stewardessy, że  związku z zaistniałą sytuacją będzie musiała dopłacić 50 EUR. Konsumentka odmówiła. Czy zachowanie stewardessy było zgodne z obowiązującymi przepisami prawa?

Jeżeli obsługujący przewoźnik lotniczy umieści pasażera w klasie wyższej niż ta, na którą został wykupiony bilet, nie może się domagać jakiejkolwiek dodatkowej zapłaty. W omawianej sytuacji konsumentka słusznie odmówiła, a zachowanie stewardessy nie było prawidłowe.

Mogą się także zdarzyć sytuacje, w których obsługujący przewoźnik lotniczy umieści ciebie w klasie niższej niż ta, na którą został wykupiony bilet, wówczas w terminie siedmiu dni, powinieneś otrzymać zwrot 30% ceny biletu w przypadku wszystkich lotów o długości do 1 500 km lub 50% ceny biletu w przypadku wszystkich lotów wewnątrzwspólnotowych dłuższych niż 1 500 km (z wyjątkiem lotów pomiędzy europejskim terytorium Państw Członkowskich a francuskimi departamentami zamorskimi) oraz w przypadku wszystkich innych lotów o długości od 1 500 km do 3 500 km lub 75% ceny biletu w przypadku wszystkich innych lotów niż ww. loty.

Podstawa prawna:
art. 10 rozporządzenia WE 261/2004 z dnia 11 lutego 2004 r. ustanawiającego wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów w przypadku odmowy przyjęcia na pokład, odwołania lub dużego opóźnienia lotu