null

Trwa kampania Komisji Europejskiej "Twoje prawa pasażera w zasięgu ręki "

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Plakat "Prawa pasażerów w zasięgu ręki"

Za pośrednictwem trwającej kampanii "Twoje prawa pasażera w zasięgu ręki" Komisja Europejska informuje konsumentów o prawach przysługujących w podróży.

 "W ciągu ostatnich trzydziestu lat Europa przeżywa boom komunikacyjny. Dla milionów Europejczyków podróże stały się codziennością. Wszyscy mogą korzystać z możliwości podróżowania zgodnie z obowiązującymi przepisami. Pasażerowie muszą dysponować pełną wiedzą w kwestii przepisów dotyczących podróżowania, aby mogli egzekwować swoje prawa w razie pojawienia się problemu — bez względu na środek lokomocji, z którego korzystają i trasę podróży (niezależnie od tego, czy przebiega ona tylko w obrębie jednego państwa członkowskiego, kilku państw UE czy też poza jej granicami). W świetle tych założeń Unia Europejska zobowiązała się do opracowania polityki transportowej z myślą o podróżnych." - tymi słowami wita odwiedzających stronę kampanii Siim Kallas wiceprzewodniczący Komisji, komisarz do spraw transportu.

W dniu 29 czerwca 2010 r. Komisja Europejska rozpoczęła ogólnoeuropejską kampanię informacyjną w 23 językach, dzięki której pasażerowie podróżujący samolotem lub koleją będą mieć łatwiejszy dostęp do informacji o przysługujących im prawach.

W ramach kampanii „Prawa pasażera w zasięgu ręki” uruchomiono stronę internetową http://ec.europa.eu/transport/passenger-rights/pl/. Pasażerowie mogą na niej znaleźć informacje na temat przysługujących im praw w zależności od środka transportu.

W prawach pasażera określono, co przysługuje podróżującym w sytuacji gdy podczas podróży pojawią się problemy. Przykłady takich problemów to opóźnienie lub odwołanie lotu lub przejazdu oraz utrata lub uszkodzenie bagażu. Przepisy te gwarantują również równe traktowanie osób niepełnosprawnych oraz osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

Linki do krótkich filmów reklamujących kampanię:

Uszkodzony bagaż: http://www.youtube.com/watch?v=cypsRA-pXto

Każdy ma prawo do podróżowania: http://www.youtube.com/watch?v=MKsKVXxCR84

Lot opóźniony lub odwołany: http://www.youtube.com/watch?v=Tg__Z-F04xM

Lot odwołany ?: http://www.youtube.com/user/EuroJeune#p/u/12/VKt3_pza07M

Pociąg spóźniony ? : http://www.youtube.com/user/EuroJeune#p/u/19/SQk93tJFigo

 

Źródło: http://ec.europa.eu/transport/passenger-rights/