null

Tak Europa zmienia Warszawę

Drukuj otwiera się w nowej karcie
ludzie przy stoisku na festynie

W weekend, 10-11 września, w godz. 10.00-18.00 zapraszamy mieszkańców na Pole Mokotowskie na wielki rodzinny piknik „Europa zmienia Warszawę”. Miejski Rzecznik Konsumentów w Warszawie zaprasza na porady przy stoisku nr 19.

– Warszawa bardzo aktywnie uczestniczy w pozyskiwaniu środków europejskich. Dzięki nim budujemy II linię metra, zmodernizowaliśmy tabor komunikacji miejskiej, wybudowaliśmy parkingi P+R, liczne drogi i most im. Marii Skłodowskiej–Curie, zrewitalizowaliśmy teatry, muzea i szpitale, powstało Centrum Nauki Kopernik oraz oczyszczalnia „Czajka”, jedna z najnowocześniejszych w tym regionie Europy. Łącznie pozyskaliśmy już ponad 11 mld zł środków z funduszy europejskich – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Na Polu Mokotowskim, nieopodal zbiornika wodnego (od strony ul. S. Batorego i J. i J. Rostafińskich) powstanie miasteczko namiotowe, gdzie mieszkańcy będą mogli zapoznać się z projektami współfinansowanymi ze środków UE. Prezentacje, warsztaty, pokazy i animacje przygotowało aż 40 instytucji, w tym: Tramwaje Warszawskie, Metro Warszawskie, Centrum Nauki Kopernik, Instytut Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nenckiego, Światowe Centrum Słuchu, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Stowarzyszenie Promocji Wolontariatu, Centrum Wspierania Rodzin „Rodzinna Warszawa”, Teatr Powszechny oraz Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Najciekawsze projekty zrealizowane w stolicy ze środków unijnych zostaną zaprezentowane na specjalnej wystawie fotograficznej.

Ponadto, w ramach „europejskiego miasteczka obywatelskiego” będzie można liczyć na darmowe porady i profesjonalne, indywidualne wsparcie doświadczonych ekspertów, konsultantów i prawników z takich instytucji jak Europejskie Centrum Konsumenckie, Stowarzyszenie Konsumentów Polskich, Koalicja Infolinii, Centrum Praw Kobiet, Rzecznik Praw Pacjenta, Fundacja ITAKA, czy Krajowe Centrum ds. AIDS. Informacji i konsultacji będą udzielali również pracownicy Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct  – Warszawa.

O oprawę sceniczną zadbały Urzędy Dzielnic Bemowo, Bielany, Mokotów, Praga-Północ i Ursynów. Wystąpią liczne zespoły dziecięce i młodzieżowe, będą pokazy, animacje, quizy oraz konkursy z nagrodami (do wygrania m.in. bezpłatne wejściówki do zoo). A najmłodsi uczestnicy, w sobotę, 10 sierpnia, będą mogli wziąć udział w grze miejskiej „Plan dla Europy”.

Nie zabraknie innych dodatkowych atrakcji. Przez cały weekend będzie można się wybrać w niezwykłą podróż Europejskim Tramwajem Promocyjnym - zaśpiewać z zespołem ,,Mazowsze" i zobaczyć „Kopernika na kółkach”. Będzie można zwiedzić zabytkowe piwnice Starego Miasta, obejrzeć spektakle Teatru Małego Widza oraz udać się na spacer z przewodnikiem po parku Muzeum Pałacu w Wilanowie.

Szczegółowy program imprezy oraz plan miasteczka znajduje się na stronie: www.europedirect.um.warszawa.pl

Impreza plenerowa „Europa zmienia Warszawę” jest organizowana przez Punkt Informacji Europejskiej  Europe Direct – Warszawa, prowadzony przez Biuro Funduszy Europejskich i Rozwoju Gospodarczego Urzędu m.st. Warszawy i współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Zapraszamy. Warto zobaczyć jak Europa zmienia Warszawę.